Спектакуларниот дочек на 2012 ширум светот

Спектакуларни огномети ги осветлија градовите ширум светот, во минутите додека луѓето ја испраќаа 2011 и го прославуваа доаѓањето на 2012 година. Еве дел од нивната атмосфера низ фотографии.

Спектакуларниот дочек на 2012 ширум светот

Лондон, Англија (1) - Во Лондон, за првпат огномети се пукаа од кулата Биг Бен, а истовремено ѕвоната одекнуваа точно на полноќ, означувајќи го почетокот на новата година.

Спектакуларниот дочек на 2012 ширум светот

Лондон, Англија (2)

Спектакуларниот дочек на 2012 ширум светот

Лондон, Англија (3)

Спектакуларниот дочек на 2012 ширум светот

Лондон, Англија (4)

Спектакуларниот дочек на 2012 ширум светот

Лондон, Англија (5) - Околу 250.000 луѓе го гледале единаесетминутниот спектакл во главниот град на Англија.

Спектакуларниот дочек на 2012 ширум светот

Њујорк Сити, Њујорк (1) - Во Њујорк, стотици илјади луѓе се собрале на Тајмс Сквер за да го посведочат свеченото спуштање на „кристалната топка“ од страна на Лејди Гага и њујоркшкиот градоначалник Мајкл Блумберг, притоа одбројувајќи ги последните секунди од 2011 година.

Спектакуларниот дочек на 2012 ширум светот

Њујорк Сити, Њујорк (2)

Спектакуларниот дочек на 2012 ширум светот

Њујорк Сити, Њујорк (3) - Воедно тие танцувале и се бакнале в уста, така славејќи го отпочнувањето на новата година.

Спектакуларниот дочек на 2012 ширум светот

Њујорк Сити, Њујорк (4)

Спектакуларниот дочек на 2012 ширум светот

Копакабана, Рио де Жанеиро, Бразил (1) - Трите милиони луѓе кои се забавувале за Нова година во Рио де Жанеиро, ги искористиле топлите временски услови, па се шетале во костими за капење на плажата Копакабана, а новата 2012 година ја дочекале капејќи се во морето.

Спектакуларниот дочек на 2012 ширум светот

Копакабана, Рио де Жанеиро, Бразил (2)

Спектакуларниот дочек на 2012 ширум светот

Копакабана, Рио де Жанеиро, Бразил (3)

Спектакуларниот дочек на 2012 ширум светот

Копакабана, Рио де Жанеиро, Бразил (4)

Спектакуларниот дочек на 2012 ширум светот

Виена, Австрија

Спектакуларниот дочек на 2012 ширум светот

Москва, Русија

Спектакуларниот дочек на 2012 ширум светот

Сингапур, Сингапур

Спектакуларниот дочек на 2012 ширум светот

Кулите Петронас, Куала Лумпур, Малезија

Спектакуларниот дочек на 2012 ширум светот

Манила, Филипини

Спектакуларниот дочек на 2012 ширум светот

Берлин, Германија (1)

Спектакуларниот дочек на 2012 ширум светот

Берлин, Германија (2)

Спектакуларниот дочек на 2012 ширум светот

Сиднеј, Австралија (1)

Спектакуларниот дочек на 2012 ширум светот

Сиднеј, Австралија (2)

Спектакуларниот дочек на 2012 ширум светот

Фуншал, Португалија

Спектакуларниот дочек на 2012 ширум светот

Цирих, Швајцарија

———————————————————————————————————————————————————————

Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Љубопитна новинарка и маркетерка со истражувачки дух, која е во вечна потрага по доза креативност. Животно мото ѝ е дека без утринско кафе, испеана песна и барем малку возбуда, не треба да ѝ помине ниту еден ден. Неостварен сон - да го прошета светот.

Поврзани содржини

Остави коментар