Специфични податоци кои ќе ве изненадат

Специфични податоци кои ќе ве изненадат

 • На својата смртна постела Алберт Ајнштајн ги кажал своите последни зборови, но медицинската сестра која била до него, не разбирала германски јазик.

Специфични податоци кои ќе ве изненадат

 • Нобеловата награда настанала како резултат на последната желба на Алфред Нобел, кој не сакал по неговата смрт да биде запаметен како пропагатор на насилство – тој го измислил динамитот.

Специфични податоци кои ќе ве изненадат

 • Кафето е вториот најпродаван артикл во интернационалната трговија во светот. Првиот најпродаван производ е бензинот.

Специфични податоци кои ќе ве изненадат

 • На секое 20-то бебе, само едно е родено на денот кој го предвидел докторот.

Специфични податоци кои ќе ве изненадат

 • На 15 април 1912, бродот Титаник потонал при неговата прва пловидба кога над 1 500 луѓе се удавиле. 14 години пред фаталната несреќа бил објавен романот „Бродоломот на Титан“ од писателот Морган Робертсон, во којшто изгледало како тој да ја предвидел несреќата. Во книгата е опишан брод со слична големина како Титаник, кој удира во санта мраз на своето прво патување во магловита априлска вечер. Фиктивниот брод на Робертсон во романот бил наречен Титан.

Специфични податоци кои ќе ве изненадат

 • Додека учел на универзитетот Хавард, поранешниот американски сенатор Едвард Кенеди, бил суспендиран поради мамење на тест по шпански јазик.
 • За мажите од Античка Грција било прилично вообичаено и нормално да вежбаат голи во јавност.

Специфични податоци кои ќе ве изненадат

 • Урината во минатото била користена за перење алишта.
 • Исланд е најстарата развиена демократија во светот.
 • На годишно ниво, повеќе пари се трошат на алкохол и цигари, отколку на животно осигурување.

Специфични податоци кои ќе ве изненадат

Специфични податоци кои ќе ве изненадат

 • 14 милиони луѓе биле убиени во Првата светска војна, а 20 милиони умреле од епидемичен грип во текот на наредната година по завршувањето на војната.
 • Магичниот збор „абракадабра“ првенствено бил наменет за лекување на алергија од поленов прав.

Специфични податоци кои ќе ве изненадат

 • Луѓето кои живеат во Сибир, млекото обично го купуваат на стапче во замрзната состојба.
 • Двата најдобри резултати постигнати на стандарден тест за интелигенција припаѓаат на две жени.
 • Лебот пресечен на резанки го патентирал златарот Ото Роведер, во 1928 година. Тој работел на тоа цели 16 години, започнувајќи од 1912 година.

Специфични податоци кои ќе ве изненадат

 • Во текот на галопирачката инфлација во 20-тите години на минатиот век, 4 000 000 000 000 000 000 германски марки вределе колку 1 американски долар.

Специфични податоци кои ќе ве изненадат

 • Џорџ Вашингтон одгледувал марихуана во неговиот двор.Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

 1. loly Reply

  Двата најдобри резултати постигнати на стандарден тест за интелигенција припаѓаат на две жени.
  а зошто да не изненади овој податок 😀

 2. Деа Reply

  Јас сум родена на 15 Април, денот кога потона Титаник 😀

 3. Sabina Reply

  Interesni fakti…Ama ona “Урината во минатото била користена за перење алишта e mornicavooo :))))))))))”

 4. Име Reply

  voa brojot so nogu nuli moze nekoj da kaze kolku e vo bukvi 😀

  • Ален Reply

   Да, има, се вика Трилион.

   • edeno momce Reply

    10^12 e trilion ovoja ima 18 nule
    ovoja ti e 4 000 000 triliona :))

 5. Cicca Reply

  hahahahah ….navistina brojon e “kraj” hahaa xD nema sansi tolku da vrredel

 6. kalumababy Reply

  vashington odgleduval marihuana 😀 joj kaluma

Остави коментар