Слонче кое обожава да се валка во кал

Можеби отпрвин ќе помислите дека ова е еден исцрпувачки и мачен обид на слонче да се задржи на неговите четири колебливи нозе. Но, доколку се загледате повнимателно, ќе забележите дека ова интересно животинче всушност ужива во сопствениот малер и постојано се враќа на истото место, за да се извалка во калта како прасе.Слонче кое обожава да се валка во калВидеото кое следува е снимено од чуварите во зоолошката градина „Випснејд“, во Бедфордшир, Англија. Азиското слонче кое се лизга во калта под гломазните нозе на неговата мајка (која тежи пет тона), е старо само пет седмици. Инаку, во видеото се гледа дека на мајката на слончето и на друг возрасен слон, не им е гајле за тешкотиите кои бебето ги има со одењето. Впрочем, тие не го ни погледнуваат.Слонче кое обожава да се валка во кал.

Портпаролот на зоолошката градина, Ема Едвардс вели: „Тој е многу храбар, со оглед на тоа што е само пет седмици стар. Не се сеќавам некогаш да сме имале толку енергичен слон во ниедна од нашите зоолошки. Тој дефинитивно ќе биде лидер на неговата група кога ќе порасне“.


.

„Во еден момент, посетителите почнаа неконтролирано да се смеат, кога на слончето му „откажаа“ нозете и плесна со лицето во калта.“ – објаснува тааБидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Љубопитна новинарка и маркетерка со истражувачки дух, која е во вечна потрага по доза креативност. Животно мото ѝ е дека без утринско кафе, испеана песна и барем малку возбуда, не треба да ѝ помине ниту еден ден. Неостварен сон - да го прошета светот.

Поврзани содржини

Остави коментар