Слепо куче и неговото куче-помошник се неразделни пријатели

Слепо куче и неговото куче-помошник се неразделни пријатели

Запознајте го Тао кој е 12-годишен златен ретривер на кој за жал му биле отстранети очите поради глаукома. Слепото куче закрепнало брзо, но неговата сопственичка Мелани решила да посвои уште едно кученце, бидејќи на Тао му е потребен пријател за игра и уживање во животот. Така дошол Око, а тие сега се неразделни пријатели. Тие постојано си играат заедно и трчаат, а Око секогаш му помага.

Освен што си играат заедно, тие заедно одат и на спиење. Тао е обучен да го следи мирисот на Око, а Око знае како да ги слуша сите команди на Мелани. Глаукома е болест која може да се спречи ако се дијагностицира рано, па затоа Мелани им препорачува на сите сопственици на кучиња постојано да ги носат на прегледи.

Слепо куче и неговото куче-помошник се неразделни пријатели

Слепо куче и неговото куче-помошник се неразделни пријатели

Слепо куче и неговото куче-помошник се неразделни пријатели

Слепо куче и неговото куче-помошник се неразделни пријатели

Слепо куче и неговото куче-помошник се неразделни пријатели

Слепо куче и неговото куче-помошник се неразделни пријатели

Слепо куче и неговото куче-помошник се неразделни пријатели

Слепо куче и неговото куче-помошник се неразделни пријатели

Слепо куче и неговото куче-помошник се неразделни пријатели

Слепо куче и неговото куче-помошник се неразделни пријатели

Слепо куче и неговото куче-помошник се неразделни пријатели

Слепо куче и неговото куче-помошник се неразделни пријатели

Слепо куче и неговото куче-помошник се неразделни пријатели

Слепо куче и неговото куче-помошник се неразделни пријатели

Слепо куче и неговото куче-помошник се неразделни пријатели

Запознајте ја мачката која се искачи на највисокиот врв во Австрија.

 

 


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар