Скапоцените јајцa Фаберже

Историјата на Фаберже започнува со идејата на рускиот цар Александар III, на својата сопруга Марија Фјодоровна да ù подари скапоцено јајце за Велигден. На негово барање, во 1885 година, Петар Карл Фаберже го изработил првиот ваков производ. Со тоа започнала традицијата на царското семејство, за големиот христијански празник да си подаруваат скапоцени јајца. Секое од нив е уникатно, покриенo со дијаманти и со други драгоцени камења.

Во периодот од 1885 година до 1917 година, се изработени вкупно 68 производи во форма на велигденски јајца, наменети за руските цареви и за приватните колекционери. 54 од нив завршиле во рацете на Александар III и на неговиот син Николај II. Секое јајце отсликувало некој настан од руската историја.Скапоцените Фаберже јајцаСкапоцените Фаберже јајцаНајскапото јајце Фаберже е таканареченото „Зимско јајце“ (Winter egg), изработено во 1913 година, како подарок за царицата Марија. Тоа е високо 10,2 сантиметри. Направено е од проѕирен кристален камен, покриен со дијаманти, брилијанти и лунарни камења по должината на резбите. Во внатрешноста се наоѓа минијатурна корпа со цвеќе, изработена од платина, злато, бел кварц, жад и од демантоид.Скапоцените Фаберже јајцаСо падот на царското семејство за време на Руската револуција во 1917 година, производството на јајцата Фаберже влегува во криза. Карл Фаберже бил принуден да ја напушти земјата, по што неговата компанија била национализирана, а царската палата ограбена. По грабежот, болшевиците ги распродале уникатните јајца на приватни колекционери. Во тоа хаотично доба, многу од нив биле и изгубени. Во моментов, дел од зачуваните оригинали можат да се видат во музеите, а дел кај приватните колекционери.

Овие скапоцени производи и ден денеска се произведуваат од страна на правниот наследник на Фаберже, истоименета њујоршка компанија, чиј главен мајстор е Виктор Мајер…Скапоцените Фаберже јајцаСкапоцените Фаберже јајцаСкапоцените Фаберже јајцаСкапоцените Фаберже јајцаСкапоцените Фаберже јајцаСкапоцените Фаберже јајцаСкапоцените Фаберже јајцаСкапоцените Фаберже јајцаСкапоцените Фаберже јајцаСкапоцените Фаберже јајцаСкапоцените Фаберже јајцаСкапоцените Фаберже јајцаСкапоцените Фаберже јајцаСкапоцените Фаберже јајцаСкапоцените Фаберже јајцаСкапоцените Фаберже јајцаСкапоцените Фаберже јајца


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Минималист ;)

Поврзани содржини

Остави коментар