Што сè прави вашето тело за само 30 секунди?

Одговорот ќе го дознаете веднаш штом ќе стиснете плeј на видеото подолу. 🙂

(1) Што сè прави вашето тело за само 30 секунди?

Во следните 30 секунди, вие во просек…

  • ќе земете здив 8 пати
  • ќе произведете 0,3 грама јаглерод диоксид
  • вашето срце ќе отчука 36 пати
  • ќе продуцирате 72 милиони црвени крвни зрнца
  • вашата крв ќе патува околу 6,5 километри
  • ќе се ослободите од 174.000 клетки на кожата
  • ќе трепнете 6 или 7 пати
  • низ глава ќе ви поминат 25 мисли
  • и вашето тело ќе генерира 100 вати енергија.

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Минималист ;)

Поврзани содржини

Остави коментар