Што прво забележавте на сликите? Вашиот одговор открива многу за вашиот карактер

Според Херман Роршах, креаторот на познатиот тест со дамки од мастило, она што личноста го гледа на сликата е одредено од нејзиниот карактер и нејзината личност. Апстрактните слики можат да ги истакнат нештата за коишто размислуваат луѓето, како и да откријат нешто скриено во врска со нивниот карактер.

Па, со овој тест можете да го направите токму тоа. Сè што треба да направите е да ги погледнете сликите и да одредите што забележавте на нив прво. Се разбира, ова е само игра, па не треба да ја сфатите премногу сериозно.

Што видовте прво на сликите? Вашиот одговор открива многу за вашиот карактер

 • Одговор

  Усни: Секогаш ги гледате нештата онакви какви што се и ги оценувате според нивната вредност. Не се обидувате да ги промените или дешифрирате нештата околу вас или да го разберете нивното скриено значење.

  Дрва: Вие сте амбициозна личност која секогаш гледа подалеку од другите. Повеќе од сè, вие сте перфекционист и го барате најдоброто во секој ситуација.

  Корења: Вие сте навистина прогресивна личност и секогаш се обидувате да ја подобрите или да ја промените ситуацијата.

Што видовте прво на сликите? Вашиот одговор открива многу за вашиот карактер

 • Одговор

  Крокодил: Можете да бидете безгрижни и да не обрнувате внимание на деталите. Исто така сте и практична личност која не сака да презема ризици.

  Брод: Вие сакате малку видливи детали. Настојувате да се издвојувате од толпата и да бидете креативна и уникатна личност. Сепак, обидете се да не го трошите целото ваше време на деталите.

Што видовте прво на сликите? Вашиот одговор открива многу за вашиот карактер

 • Одговор

  Профили: Сакате да ги забележувате деталите. Настојувате да бегате од проблемите кога ќе се соочите лице во лице со нив.

  Свеќник: Вие повеќе сакате да се вратите неколку чекори наназад за да ја видите целата слика. Секогаш собирате информации и детално ја проучувате ситуацијата пред да му се доближите на некој проблем и да почнете да го решавате.

Што видовте прво на сликите? Вашиот одговор открива многу за вашиот карактер

 • Одговор

  Карпа: Вие сте оптимист кој лесно се прилагодува на проблемите во вашето опкружување. Способни сте да најдете заеднички нешта со другите, и тоа многу брзо. Токму поради ова ја мразите осаменоста. Вие сте страсна личност со илјадници идеи.

  Мачка: Вие сте личност која сака стабилност. Психолошката и емоционалната рамнотежа ги гледате како синоним за личен развој. Потрај тоа, вие сте одговорна личност која секогаш стои на нејзиниот збор.

  Лице: Вие сте екстремно креативна личност која го гледа светот како место полно со нови можности и достигнувања. Интуицијата, мудроста, среќата и задоволството од вашата постојана љубопитност ви се најважните нешта во животот. Имате одличен вкус и перцепција за уметност, поезија, музика и литература.

Што видовте прво на сликите? Вашиот одговор открива многу за вашиот карактер

 • Одговор

  Пар: Вие сте навистина сериозни кога станува збор за врски. Постојано размислувате за саканите кои се најважниот и најголемиот дел од вашиот живот.

  Експлозија: Вие сте личност што лесно се плаши. Малку сте отсутни и не сакате да правите работи чиј резултат не ви е познат. Одвреме-навреме можете да имате конфликти со самите себе.

Дознајте и што кажува за вас начинот на којшто го држите вашиот смартфон.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар