Што може да се случи со вашето тело ако престанете да јадете сол?

Што може да се случи со вашето тело ако престанете да јадете сол?

Многу луѓе се трудат да јадат помалку сол затоа што мислат дека солта е штетна за здравјето. Но, тоа не е целосно точно затоа што солта е важен електролит кој му помага на организмот да функционира нормално. Ако сепак одлучите да не внесувате сол во исхраната, немојте да ја избегнувате целосно и обидете се да откриете како ќе реагира телото на оваа нова промена. Прочитајте кои се последиците од ниското ниво на натриум во организмот.

1. Можеби ќе почнете да се здебелувате

Што може да се случи со вашето тело ако престанете да јадете сол?

Јодираната сол е важна за вашите хормони и ако целосно го намалите внесот на сол, изворите на јод ќе бидат ограничени. Како резултат на тоа, може да почнете да се здебелувате, да имате подуено лице, сува кожа и да чувствувате мускулна слабост и замор.

2. Може да влијае на вашето срце

Што може да се случи со вашето тело ако престанете да јадете сол?

Исхраната со ниско ниво на натриум нуди многу придобивки, особено за луѓето со срцеви заболувања. Но, ако вашето срце е здраво, исхраната без сол нема никакви здравствени придобивки. Едно истражување покажа дека ако јадете премалку или премногу сол, тоа може да ја влоши здравствената состојба на срцето.

3. Може да ја зголеми отпорноста на инсулин

Што може да се случи со вашето тело ако престанете да јадете сол?

Истражувањата покажаа дека кога не внесувате доволно натриум во исхраната, тоа може да влијае на вашата отпорност на инсулин. Ова значи дека вашето тело нема да реагира добро на инсулинот и може да доведе до зголемување на нивото на шеќер во крвта.

4. Може да почувствувате симптоми на дехидратација

Што може да се случи со вашето тело ако престанете да јадете сол?

Кога нивото на натриум во крвта опаѓа драстично, може да почувствувате симптоми што се многу слични на дехидратација. Па, може да имате сува уста, вртоглавица, да бидете жедни и поретко да одите во тоалет.

5. Може да почнете да чувствувате гадење

Што може да се случи со вашето тело ако престанете да јадете сол?

Ако не внесувате сол во организмот, тоа може да има големо влијание врз нивото на холестерол. Иако обично нема рани симптоми, може да влијае на други делови од вашето тело, вклучувајќи го и срцето. Еден од симптомите што може да го доживеете е гадење.

Прочитајте зошто треба да започнете да додавате цимет во вашата храна.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар