Што е поштетно: долгото седење на работа или дома?

Што е поштетно: долгото седење на работа или дома?

Истражувањето на американските научници покажа дека немаат сите форми на седење подеднакво штетно влијание врз здравјето на срцето. Тие забележале разликата помеѓу седењето додека сте на работа и работите канцелариска работа или сте на компјутер и седењето на софата покрај телевизорот.

Што е поштетно: долгото седење на работа или дома?

Одамна знаеме дека седечкиот начин на живот има многу лошо влијание врз здравјето на една личност, особено врз здравјето на срцето и крвните садови. Самите научници беа изненадени кога открија дека времето што го поминувате седејќи на каучот дома и гледајќи телевизија е повеќе поврзано со зголемениот ризик од развој на срцеви заболувања отколку од седењето на работа.

„Нашите резултати сугерираат дека начинот на кој го поминуваме слободното време по работното време е многу важен за здравјето на крвотокот“, објаснува главниот автор на истражувањето, д-р Кит Дијаз од Универзитетот „Колумбија“.

Научниците ги анализирале податоците собрани во период од осум и пол години од 3 592 учесници во истражувањето. Податоците содржеле информации за тоа колку време учесниците минувале седејќи на работа и колку време минувале гледајќи телевизија во споредба со вежбањето во слободно време.

Дијаз и неговите колеги откриле дека сите оние кои одговориле дека минуваат четири или повеќе часови пред телевизорот секој ден, имаат 50% поголем ризик од развој на кардиоваскуларни проблеми и предвремена смрт, во споредба со лицата кои дневно седат пред телевизор два часа или помалку.

Дури и научниците целосно не разбираат зошто седечкиот начин на живот во слободно време е потенцијално поштетен од седењето на работа, но тие веруваат дека одговорот е во долгото непрекинато седење.

Повеќето луѓе имаат навика да седат долго на софата пред телевизор и воопшто да не се движат, а камоли да стануваат. Сепак, на работа, повремено станувате од бирото. Во исто време, додека гледаат телевизија, повеќето луѓе посегнуваат по ужина, преработена и брза храна, засладени и газирани сокови и алкохол. Друго можно објаснување може да биде изборот на време за одмор и седењето во слободно време.

Имено, комбинацијата на обилен оброк и потоа седењето неколку часа може да биде особено штетна. Затоа, треба да бидете активни по работното време.

„Ако сте навикнати да гледате телевизија повеќе од четири часа секој ден, треба да вежбате интензивно два до три пати неделно. Тоа е вкупно 150 минути“, советува Дијаз.

Дури и ако работите работа што едноставно бара долги периоди на седење, не залегнувајте на софата по работата, туку правете понапорни вежби. Ова значително ќе го намали ризикот од развој на срцеви заболувања и предвремена смрт.

Прочитајте кој период од денот е најдобар за вежбање.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар