Руска поучна приказна за родителите: Сакаме нашите деца да бидат среќни, а правиме грешки

Руска поучна приказна за родителите: Сакаме нашите деца да бидат среќни, а правиме грешки

Одгледувањето среќно дете не е лесна задача, но родителите имајќи намера да им го олеснат тешкиот живот на децата, го прават токму спротивното. Токму тоа е темата на оваа стара руска приказна која преку едноставен начин укажува на големи грешки што ги прават родителите и открива една голема тајна – како да ги научите децата да бидат задоволни и среќни.

Руска поучна приказна за родителите: Сакаме нашите деца да бидат среќни, а правиме грешки

Еднаш, еден мудар старец одел по својот пат, набљудувајќи ја природата и се восхитувајќи им се на убавите, живописни бои на пролетта. Тој сретнал човек кој носел толку голем товар на грбот што му трепереле нозете.

„Зошто се осудуваш на толку напорна работа и страдање?“, го прашал старецот.

„Се мачам за да ги израдувам моите деца и внуци“, одговорил сиромашниот човек. „Мојот прадедо работеше напорно за да му помогне на дедо ми, дедо ми се жртвуваше за татко ми, татко ми заради мене, а сега јас се мачам за среќата на моите деца.“

„А, беше ли некој во вашето семејство среќен?“, прашал мудрецот.

„Сè уште не, но децата и внуците сигурно ќе бидат!“, извикал човекот.

„За жал, неписмен не може да ве научи да читате, а кртот никогаш не воспитува орел“ воздивнал стариот човек. „Најпрво мора сам да научиш да бидеш среќен за да им покажеш на твоите деца што е среќа. Тоа ќе биде твојот највреден подарок за нив.“

Прочитајте ја и оваа поучна приказна за справување со проблемите.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар