Поучна приказна за справување со проблемите

Еден ден еден човек прошол покрај некоја куќа и здогледал старица која седи на столица за лулање. Покрај неа, во иста таква столица, се лулал и старец додека читал весник. Помеѓу нив, на прагот од куќата, лежело куче кое тивко завивало, како нешто да го боли. Тој се изненадил и се запрашал зошто кучето жалосно завивало а старците не преземале ништо.

Следниот ден, тој повторно поминал покрај куќата и повторно ги здогледал старците во столиците за лулање, како и кучето што лежело цвичејќи. Загрижениот човек си ветил дека ако и утре ја види истата слика, тој ќе ги праша старците што се случува.

Третиот ден, на свое изненадување, тој поминал покрај истата сцена – старицата се лулала, старецот читал весник, а кучето на истото место жалосно завивало. Не можејќи да издржи тој им пристапил на старците, велејќи:

„Извинете госпоѓо, што се случува со вашето куче?“, ѝ се обратил тој на старицата.

„Со кучето? Ах, па лежи на шајка“, одговорила таа без многу грижа.

Човекот уште повеќе се изненадил, па прашал:

„Ако кучето лежи на шајка и тоа толку многу го боли, зошто едноставно не го тргнете од таму?“

Старицата се насмеала и со пријатен, нежен глас одговорила:

„Драг мој, го боли толку многу за да може да завива, но не доволно за да се тргне од тоа место?“


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар