Олерон во Франција: Рибарски села каде што климата е блага, а храната не може да биде посвежа

Олерон во Франција: Рибарски села каде што климата е блага, а храната не може да биде посвежа

Кога мислиме на малите рибарски пристаништа, долгите песочни плажи, градините со тропски растенија и паркови дефинитивно Франција не е нашата прва асоцијација. Но, на нејзините брегови на Атлантикот океан лежи една колонија на живописни градови како што е Олерон, каде што можете да ги искусите сите горенаведени работи.

Оваа година Олерон се проби на списокот на мали дестинации во пораст. Иако е еден од најголемите острови во Франција, неговите рибарски села се мали. Тие им се познати на љубителите на фотографијата кои доаѓаат тука за да ги овековечат шарените рибарски куќи и кабини. Плажите се песочни, климата е блага, а храната не може да биде посвежа.

Олерон во Франција: Рибарски села каде што климата е блага, а храната не може да биде посвежа

Главниот специјалитет на Олерон се остригите, кои исто така имаат свој мал музеј каде можете да откриете како се одгледуваат. Покрај тоа, тие сакаат да се засладуваат со чаша вино од локалните лозја. Светилникот висок 46 метри нуди прекрасен панорамски поглед на Атлантикот и природниот парк на северот на континентот. Тука се и масивните sидови на некогашната тврдина, која денес е напуштена, но не е заборавена. Можете да влезете и да обиколувате целосно бесплатно.

Олерон во Франција: Рибарски села каде што климата е блага, а храната не може да биде посвежа

Мини ботаничката градина на Олерон е создадена од локален жител кој ја наполнил со тропски растенија. Можеби сакате да имате таков рај во вашата соба или куќа, па добрата вест е дека сопственикот ќе биде среќен да ве научи за тоа кое растение можете успешно да го одгледувате во вашата клима. Постои и продавница каде можете да купите семе од повеќето растенија што сте ги виделе.

Иако можете да стигнете до него со автомобил, многумина одлучуваат да го откријат островот со велосипед. Во последните десет години е изградена мрежа на велосипедски патеки подолги од 100 километри. Но, постојат и голем број агенции кои нудат патувања до островот. Ова место е одлично ако сакате да го збогатите албумот од патувањата со малку поинаква слика за Франција.

Олерон во Франција: Рибарски села каде што климата е блага, а храната не може да биде посвежа

Олерон во Франција: Рибарски села каде што климата е блага, а храната не може да биде посвежа

Олерон во Франција: Рибарски села каде што климата е блага, а храната не може да биде посвежа

Олерон во Франција: Рибарски села каде што климата е блага, а храната не може да биде посвежа

Олерон во Франција: Рибарски села каде што климата е блага, а храната не може да биде посвежа

Дали ова е најубавото село во Франција?


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар