Првиот ресторан на „Мекдоналдс“ во светот

Првиот ресторан на „Мекдоналдс“ во светот

Најголемиот синџир на ресторани за брза храна „Мекдоналдс“, кој дневно опслужува околу 68 милиони луѓе од 119 земји низ светот, започнал со работа во 1940 година како сендвичара, водена од браќата Ричард и Марис Мекдоналд. Оваа сендвичара се наоѓала на улиците „North E Street“ и „West 14th Street“ во Сан Бернандино, Калифорнија. Оригиналното име на ресторанот за брза храна било „McDonald’s Famous Hamburgers“ и во него се служеле повеќе од 40 видови скара.


Првиот ресторан на „Мекдоналдс“ во светот

Првиот ресторан за брза храна „McDonald's Famous Hamburgers“

Во октомври 1949 година, откако браќата сфатиле дека најголемиот профит го остварувале од продажбата на хамбургери, тие го смениле менито и во него имало само хамбургери, компири на крукчиња и сок од портокал. Наредната година тие во менито ги вовеле пржените компири и кока-колата. Едноставното мени и лесната подготовка на нивните бургери, им овозможило истите да ги продаваат за 15 центи, отприлика половина цена од бургер во ресторан.

Првиот ресторан на „Мекдоналдс“ во светот

Задоволни купувачи пред ресторанот во 1950 година

Во 1953 година, браќата почнале да го шират бизнисот во Феникс, во Аризона и во Дауни, Калифорнија, кој е моментално најстариот постоечки „Мекдоналдс“ ресторан во светот.

Првиот ресторан на „Мекдоналдс“ во светот

Една од првите постави кои работели во Мекдоналдс

Првиот ресторан на „Мекдоналдс“ во светот

Изгледот на првиот ресторан осветлен со неонски светилки во Дес Плеинс, Илиноис во 1955 година

Првиот ресторан на „Мекдоналдс“ во светот

Денеска е останат само знакот од првиот ресторан во Сан Бернандино, Калифорнија

Првиот ресторан на „Мекдоналдс“ во светот

Првиот „Drive-Thru“ на Мекдоналдс во Сиера Виста, Аризона

Првиот ресторан на „Мекдоналдс“ во светот

Денешниот изглед на најстариот останат ресторан во Дауни, Калифорнија


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран новинар со широк спектар на интереси. Љубител на ТВ серии, фудбал и Цедевита. Статистичар по природа и страстен фан на Јувентус и Роџер Федерер.

Поврзани содржини

Остави коментар