Првата едноставна направа што го претвора загадениот воздух во чист кислород

Првата едноставна направа што го претвора загадениот воздух во чист кислород

Знаевте ли дека дишењето загаден воздух го намалува човечкиот живот за 1 до 2 години? И покрај ова 5,5 милиони луѓе во светот живеат на места каде што квалитетот на воздухот е катастрофален. Во Пекинг, на пример, се појавила и нова болест – пекиншка кашлица.

Првата едноставна направа што го претвора загадениот воздух во чист кислород

Проблемот со заградувањето на воздухот е насекаде, а токму поради ова е направен и Treepex. Оваа револуционерна џебна направа го претвора загадениот воздух во чист кислород.

Можеби не е најмодерното нешто што би сакале да го носите, но наводно може да го прочисти воздухот без разлика каде се наоѓате. Ова е навистина важно бидејќи загадувањето на воздухот е една од најголемите кризи на 21-виот век.

Во Јужна Калифорнија биле забележани 5.000 смртни случаи поврзани со загадувањето на воздухот. Без разлика каде се наоѓате, загаденоста има влијание и на вас. Загадениот воздух е помеѓу првите 10 убијци на планетата, па поради ова направите како Treepex се навистина важни.

„Treepex користи CRISPR технологија за да ја оддели ДНК-та од дрвјата, да рекреира живи клетки што се одговорни за фотосинтеза и да ги компресира во направата. Кога ќе погледнете лист под микроскоп можете да ги видите клетките одговорни за фотосинтезата. И тоа е само многу мал дел од целиот лист. Едноставно, гледајте ја направата како илјадници листови збиени во неа.“

Направата е лесна за користење и има неколку карактеристики. Апликацијата за мобилен пресметува колку кислород вдишувате секојдневно и ја мери загаденоста на воздухот во вашата околина. Направата е направена и со антиалергиски материјали, па може да ја користи секој.

Компанијата признава дека таа не е идеална за секојдневна употреба. Сепак, може да биде корисна за кратки патувања.

Сигурно сте веќе свесни дека и во нашата држава проблемот со загадувањето на воздухот станува навистина сериозен, особено во сезоната на греење. Додека се најде трајно решение, можеби ова е направата што ни е потребна на сите.

Прочитајте нешто повеќе за загадувањето на воздухот и како да го спречите.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар