Протест во Барселона кој достојно ги брани правата на животните

Активистите за заштита на правата на животните „Animal Equality“, организирале спектакуларен протест пред црквата Санта Еулалија во Барселона, кој најверојатно набрзо нема да го заборави ниеден човек кој се нашол во близина.Протест во Барселона кој достојно ги брани правата на животнитеДемонстрантите ги симулирале пакувањата со сирово месо коишто се продаваат во супермаркетите, но во еден многу поголем облик, а во нив пикнале фотомоделки обоени со крв црвена боја и ги покриле со пластични фолии. Целта била да се подигне свеста за убивањето на животните и да се предизвикаат сѐ повеќе луѓе да престанат да јадат месо. Протест во Барселона кој достојно ги брани правата на животнитеПротест во Барселона кој достојно ги брани правата на животните„Animal Equality“ е интернационална непрофитна организација за заштита на правата на животните, која настојува да го покрене вниманието и почитта кон животните и да се прекине ропството под кое се тие. Организацијата е позната по организирањето улични демонстрации за промоција на важноста на животните.Протест во Барселона кој достојно ги брани правата на животнитеПротест во Барселона кој достојно ги брани правата на животнитеПротест во Барселона кој достојно ги брани правата на животнитеВоедно „Animal Equality“ спроведува и директни акции и мерки против убивањето на животните, како на пример спасување на свињите од касапниците и пробивање во засолниште во кое се чувале 40.000 заробени животни. Протест во Барселона кој достојно ги брани правата на животнитеПротест во Барселона кој достојно ги брани правата на животнитеОвој необичен протест се случил на 20 март, 2013 година, во текот на интернационалниот ден без месо.Протест во Барселона кој достојно ги брани правата на животните

Доколку ви беше интересна оваа содржина, веројатно ќе ви се допаднат и протестите со бакнежи во Чиле.


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Љубопитна новинарка и маркетерка со истражувачки дух, која е во вечна потрага по доза креативност. Животно мото ѝ е дека без утринско кафе, испеана песна и барем малку возбуда, не треба да ѝ помине ниту еден ден. Неостварен сон - да го прошета светот.

Поврзани содржини

Остави коментар