Прошетка низ светот со помош на „Google Street View“

Арон Хобсон е фотограф и истражувач на „Google Street View“. Тој е роден во Рочестер, Њујорк, но денес живее во далечниот град на планините Адирондак каде што е дел од нов вид современи артисти кои пронаоѓаат интересни места и истражуваат дел од животот на луѓето преку леќите на „Google Street View“.

Прошетка низ светот со помош на „Google Street View“

„La Linea de la Concepcion“ - Шпанија

„Со потрагата по маѓепсани и далечни места кои најчесто биле резервирани само за очите на нивните жители, денес тие конечно можат да излезат на виделина,“ вели Хобсон.

Прошетка низ светот со помош на „Google Street View“

„Las Champas“ - Мексико

Прошетка низ светот со помош на „Google Street View“

„Côte d’Azur“ - Франција

Прошетка низ светот со помош на „Google Street View“

Автопатот 101 кој поминува низ областа Хамболт

Прошетка низ светот со помош на „Google Street View“

Некаде на Италијанските Алпи

Прошетка низ светот со помош на „Google Street View“

Северното крајбрежје на Естонија (Заливот на Финска)

Прошетка низ светот со помош на „Google Street View“

„Okinawa Prefecture“ - Јапонија

Прошетка низ светот со помош на „Google Street View“

Улиците на Хонг Конг

Прошетка низ светот со помош на „Google Street View“

Детроит, Мичиген, Америка

Прошетка низ светот со помош на „Google Street View“

Јужен Тексас, Америка

Прошетка низ светот со помош на „Google Street View“

Аквареси, Сардинија

Прошетка низ светот со помош на „Google Street View“

Бахе, Бразил

Прошетка низ светот со помош на „Google Street View“

„Posada de Valdeón“ - Шпанија

Прошетка низ светот со помош на „Google Street View“

Утсира, Норвешка

Прошетка низ светот со помош на „Google Street View“

„San Felipe Jalapa de Diaz“ - Мексико

Прошетка низ светот со помош на „Google Street View“

Мост од кутии за испорака во Тајван

Прошетка низ светот со помош на „Google Street View“

Островот Сандеј, Шкотска

Прошетка низ светот со помош на „Google Street View“

„Saint-Nicolas-de-la-Grave“ - Франција

Прошетка низ светот со помош на „Google Street View“

Пустина во Мексико

Прошетка низ светот со помош на „Google Street View“

Пат 17, Јужна АфрикаБидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар