Пронајдете ги скриените букви на сликата

Пронајдете ги скриените букви на сликата

Сакате загатки и игри? Логичните игри и загатките се навистина одличен начин за релаксирање и вежбање на мозокот. Следнава загатка најмногу ќе ви помогне да се фокусирате.

Пронајдете ги скриените букви на сликата

Шест скриени „Y“

Она што се бара од вас е да ги најдете буквите „Y“ помеѓу сите букви „Х“ на сликата. Има точно шест. Обидете се да ги најдете побргу.

Пронајдете ги скриените букви на сликата

Решавањето загатки има многу поволности. Тоа ги зајакнува врските помеѓу клетките во мозокот и помага при подобрување на помнењето. Логичните игри го вежбаат вашиот мозок и го навикнуваат да ги гледа проблемите од повеќе различни страни. Конечно, визуелните загатки ги вежбаат мускулите во очите.

Згора на тоа, експертите сметаат дека редовното вежбање на мозокот со загатки може да го намали ризикот од деменција.

Дали успеавте да ги пронајдете скриените букви? Проверете го решението подолу.

  • Покажи ги буквите

    Пронајдете ги скриените букви на сликата

За оние кои сакаат вистински предизвик, еве загатка која успеале да ја решат само 2% од луѓето!


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Спиела во пустина, летала со параглајдер и видела 71-метарска статуа од Буда исклесана во планина. Со дигитално новинарство се занимава од факултетските денови.

Поврзани содржини

Остави коментар