Прекрасна пустинска оаза во Кина

На оддалеченост од околу 6 километри од надворешните делови на градот Данхуанг во Јужна Кина, се наоѓа езерото Кресент – оаза во пустината Гоби која ќе ви го одземе здивот. Познато како Јуејакуан во Кина, со облик на полумесечина, тоа претставува огромна туристичка атракција. Тука се наоѓа и еден од најголемите храмови посветени на Буда.

Прекрасна пустинска оаза во Кина

Означено како место кое е светско наследство, езерото постојано се намалува од 70-тите и моментално неговата големина е три пати помала од оригиналната. Во последниве 3 декади се спуштило за нешто помалку од 8 метри. Но, изјавено е дека државата решила да преземе нешто за да ја врати оригиналната длабочина на езерото и понатаму да го спречи неговото намалување. Се надеваме дека тие ќе успеат во својата намера за да можат и идните генерации да уживаат во оваа неверојатна убавина на природата.

Прекрасна пустинска оаза во КинаПрекрасна пустинска оаза во КинаПрекрасна пустинска оаза во КинаПрекрасна пустинска оаза во КинаПрекрасна пустинска оаза во КинаПрекрасна пустинска оаза во КинаПрекрасна пустинска оаза во КинаПрекрасна пустинска оаза во КинаПрекрасна пустинска оаза во КинаПрекрасна пустинска оаза во КинаПрекрасна пустинска оаза во КинаПрекрасна пустинска оаза во Кина

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар