Поучна приказна: Магарето и бунарот

Еден ден магарето паднало во бунар. Тоа жално плачело со часови додека селанецот се обидувал да смисли што да направи.

Поучна приказна: Магарето и бунарот

Конечно, бидејќи магарето било старо, а бунарот секако требало да се покрие, тој решил дека не вреди да се мачи да го вади јадното животно. Ги поканил сите негови соседи да дојдат да му помогнат. Тие сите земале лопата в рака и почнале да фрлаат земја во бунарот.

Најпрво, кога магарето сфатило што се случува, се утепало од плачење. Потоа, за живо чудо, стивнало. Мудрото животинче смислило план.

Со секое нафрлање земја врз неговиот грб, магарето ќе ја протресело и ќе се качело нагоре врз насобраниот куп. Конечно купот станал толку висок што магарето можело да исчекори од бунарот и веднаш среќно си заминало.

Поука: Животот ќе ти нафрли секакво ѓубре на грбот. За да излезеш од бунарот, трикот е да се истресеш од ѓубрето и да се искачиш еден чекор нагоре. Можеме да излезе и од најдлабокиот бунар, несопирајќи се и никогаш неоткажувајќи се.

Само истреси се и искачи се нагоре!


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       


За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

 1. Zlatka Reply

  Dosta poucnu za nas lugeto bidejki zivotnite izlevaat popametni od nas

 2. igor Reply

  Dobro sto ne mu isturile eden traktor zemja odednas,pa da vidime dali togas ke ja istreslo.
  Nekogas vo zivotot ni isturaat cel traktor so zemja pa malku potesko e da se istreseme,vo poveketo slucaevi ne zatrupuva celi,zivi 😉

 3. ivan Reply

  абе така е тоа истреси се :@

 4. Maca Reply

  Sekako deka ne e lesen zivotot, ubavo bi bilo da se objavuvaat poveke vakvi motiviracki prikazni 😀

Остави коментар