Половина милион луѓе ги одбраа најдобрите европски дестинации

Според гласовите на повеќе од половина милион луѓе на изборот на веб-сајтот European Best Destinations, Будимпешта е најдобрата европска дестинација. Престолнината на Унгарија е прекрасен град, а неговото архитектонско и историско наследство е навистина богато. Овој град нуди неспоредлива комбинација од култура, гастрономија, термални извори и историско наследство. Будимпешта не е само најдобрата европска дестинација, туку е и еден од најубавите и најбезбедните градови во светот.

„Будимпешта ја нуди елеганцијата на Париз, архитектонското наследство на Виена и нежниот начин на живот на Стокхолм“, пишува на веб-сајтот.

Еве како изгледа целата листа:

1. Будимпешта, Унгарија

Половина милион луѓе ги одбраа најдобрите европски дестинации

2. Брага, Португалија

Половина милион луѓе ги одбраа најдобрите европски дестинации

3. Монте Изола, Италија

Половина милион луѓе ги одбраа најдобрите европски дестинации

4. Мец, Франција

Половина милион луѓе ги одбраа најдобрите европски дестинации

5. Познан, Полска

Половина милион луѓе ги одбраа најдобрите европски дестинации

6. Малага, Шпанија

Половина милион луѓе ги одбраа најдобрите европски дестинации

7. Женева, Швајцарија

Половина милион луѓе ги одбраа најдобрите европски дестинации

8. Цавтат, Хрватска

Половина милион луѓе ги одбраа најдобрите европски дестинации

9. Братислава, Словачка

Половина милион луѓе ги одбраа најдобрите европски дестинации

10. Сен Максим, Франција

Половина милион луѓе ги одбраа најдобрите европски дестинации

Погледнете и кои се најдобрите европски дестинации за Денот на вљубените.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар