Погледнете го морското полжавче кое може да врши фотосинтеза!

Ова фасцинантно морско полжавче, со неговите ситни очиња и слатки пипци кои го прават да изгледа како да излегло од цртаните филмови, може да врши фотосинтеза бидејќи јаде толку многу алги. Интересен факт за ова слатко суштество е што расте до 5 мм во должина и може да се најде во близина на Јапонија, Индонезија и Филипините.

0-poglednete-go-morskoto-polzhavche-koe-mozhe-da-vrshi-fotosinteza-kafepauza.mk

Фотосинтезата се врши така што кога ги јаде алгите, тоа ги вшмукува хлоропластите и ги вметнува во неговото тело преку процес наречен клептопластија. Овој процес, кој вообичаено се врши само во едноклеточни организми, всушност е она што ги прави овие полжавчиња да функционираат со помош на соларна енергија.

1-poglednete-go-morskoto-polzhavche-koe-mozhe-da-vrshi-fotosinteza-kafepauza.mk 2-poglednete-go-morskoto-polzhavche-koe-mozhe-da-vrshi-fotosinteza-kafepauza.mk 3-poglednete-go-morskoto-polzhavche-koe-mozhe-da-vrshi-fotosinteza-kafepauza.mk 4-poglednete-go-morskoto-polzhavche-koe-mozhe-da-vrshi-fotosinteza-kafepauza.mk


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Живее за добра книга и дише преку пишаниот збор. Кога би можела, цел живот би патувала, би читала и би гледала филмови. Вљубеник во фотографијата и класиката. Оптимист и поборник за љубов. Модата е нејзиниот начин да го изрази своето мислење и став. Животот за неа е уметност, филозофија и добра храна.

Поврзани содржини

Остави коментар