Плажата на бродоломот

Лоцирана на брегот на Закинтос, Грција се наоѓа плажата Навагио или попозната како Плажата на бродоломот. Заливот на кој таа се наоѓа честопати бил нарекуван Залив на криумчарите. Според приказните, во 1980 година грчките надлежни органи откриле брод за кој се сомневале дека извршува криумчарење. И потрагата започнала. Додека бродот се обидувал да избега, времето било многу лошо, па по сплет на околности се нашол заглавен на залив со плажа со бел песок. Станува збор за постар брод, кој своето патување го започнал во Шкотска во 1937 година.

Плажата на бродоломот

Денес, плажата е многу популарна туристичка дестинација и илјадници луѓе секојдневно ја посетуваат. Таа се наоѓа на околу 36,5 километри северозападно од Закинтос и на 4 километри западно од Волимес, Навагио и на неа може да се пристигне само со брод.

Плажата на бродоломот Плажата на бродоломот Плажата на бродоломот Плажата на бродоломот Плажата на бродоломот Плажата на бродоломот Плажата на бродоломот Плажата на бродоломот Плажата на бродоломот

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар