Оваа загатка ќе ја решат само најпаметните: Кој број треба да стои наместо Симба?

Оваа загатка ќе ја решат само најпаметните: Кој број треба да стои наместо Симба?

Оваа загатка е класичен вид математичка задача во која треба да ја забележите врската помеѓу броевите и да ја продолжите низата. Не е тешко да го пронајдете решението и секој би требало да може да ја реши оваа загатка, но тајната е во брзината. Погледнете ја сликата и откријте дали можете да се пофалите со висок коефициент на интелигенција.

Оваа загатка ќе ја решат само најпаметните: Кој број треба да стои наместо Симба?

Ако сè уште не можете да ја решите загатката, погледнете го решението.

 • РЕШЕНИЕ:

  Наместо Симба, треба да стои број 52, а еве зошто:

  72, 70, 66

  72 – 2 го дава следниот број во низата, кој е 70, а 70 – 4 е 66, што значи дека треба да одземате со последователни парни броеви.

  60, 52, 42

  Ако ја следите истата логика, 60 – 8 е 52, а кога од 52 ќе го одземете следниот парен број, а тоа е 10, добивате 42.

Погледнете дали можете да ја решите оваа загатка по која нема да можете да заспиете цела ноќ.

 


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар