Оваа принцеза од Саудиска Арабија ги руши сите стереотипи за жените од Блискиот Исток

Оваа принцеза од Саудиска Арабија ги руши сите стереотипи за жените од Блискиот Исток

Амерах Ал Тавеел е 33-годишна принцеза од Саудиска Арабија која има неизмерна желба да го направи светот подобро место за живеење и поради тоа претставува голема инспирација за многу луѓе. Нејзината приказна е навистина неверојатна.

Оваа принцеза од Саудиска Арабија ги руши сите стереотипи за жените од Блискиот Исток

Принцезата Амерах е убава, самоуверена и храбра жена која има цел. Таа е голем хуманитарец и им помага на луѓето не само во Саудиска Арабија, туку насекаде во светот. Има посетено повеќе од 70 земји за да ги разбере и реши големите светски проблеми.

Оваа принцеза од Саудиска Арабија ги руши сите стереотипи за жените од Блискиот Исток

Принцезата се бори против сиромаштијата и последиците од природните катастрофи. Таа е дел од бројни хуманитарни организации, гради засолниште во Западна Африка, им пружила помош на жртвите од поплавата во Пакистан, отворила Центар за исламски студии на Универзитетот во Кембриџ и предводела мисија за да помогне во Сомалија.

Оваа принцеза од Саудиска Арабија ги руши сите стереотипи за жените од Блискиот Исток

Таа била меѓу првите жени во нејзината земја која одбила да носи абаја, долг, широк фустан кој го крие целото тело и започнала да носи европска облека. И покрај тоа, во нејзините префинети и модерни модни комбинации честопати може да се забележи по некој детаљ во традиционален стил.

Оваа принцеза од Саудиска Арабија ги руши сите стереотипи за жените од Блискиот Исток

Стилот не е единствената работа што го разликува начинот на живот на принцезата Амерах од традиционалниот живот. Таа вози автомобил, има завршено високо образование во САД и има диплома за бизнис и администрација. Принцезата смета дека сите жени од нејзината земја треба да имаат право на избор кога станува збор за овие работи и се обидува тоа да го направи реалност.

Оваа принцеза од Саудиска Арабија ги руши сите стереотипи за жените од Блискиот Исток

Принцезата Амерах е совршен пример за личност која поседува неверојатна убавина, интелигентен ум и добро срце. Нема сомнеж дека таквите луѓе го прават светот подобро место за живеење.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Писателот во нејзината глава вели: Дај ми англиска книжевност. Дај ми урбан апсурд и егзистенцијализам. Дај ми мистерии за човечката психа. Дај ми театар и џез како терапија.

Поврзани содржини

Остави коментар