8 луди нешта што ги направиле авионските патници за да ја измамат контролата

Осумте најлуди нешта кои авионските патници ги направиле за да ја измамат контролата

Дали некогаш сте се запрашале кои се најсрамните и најсмешните вистински приказни за луѓето кои се обиделе да ги заобиколат правилата при летање со авион?

Постојат многу скриени трошоци при резервација на лет, па често не знаете точно колку ќе треба да платите. Ова е причината заради која некои итри патници прават сè за да не платат ниту денар повеќе. Понекогаш, авионските правила им се чинат премногу строги, па тие се обидуваат да ги заобиколат.

Еве некои од најлудите работи што некои патници навистина ги направиле за да го измамат системот.

Осум најлуди нешта кои авионските патници ги направиле за да ја измамат контролата

1. Патничката која се обидела да сокрие шише скап коњак

Строгите правила на аеродромите понекогаш може да бидат незгодни. Особено ако се обидувате да пренесете алкохол во авионот. Таква непријатност ѝ се случила на една патничка која се обидела да пренесе шише скап коњак во авион на Меѓународниот аеродром во Пекинг. Кога било откриено дека носи шише алкохол, аеродромските власти ѝ понудиле две опции: или да го фрли шишето или да го испие. Таа одлучила да го испие.

2. Човекот што носел повеќе слоја облека

Понекогаш кога ги пакуваме нашите куфери, се случува да не ни ја собере целата облека. Исто така, нашите куфери може да го надминат дозволениот лимит за тежина, па за тоа да мора да доплатиме. Со цел да избегне дополнителни трошоци, еден човек облекол 10 кошули и 8 пара пантолони и се обидел да помине преку аеродромското обезбедување. Но, за жал, обезбедувањето го забележало тоа и неговиот обид завршил неславно.

3. Креативниот патник со шише вода

Осум најлуди нешта кои авионските патници ги направиле за да ја измамат контролата

Некогаш има чудни аеродромски правила. На пример, може да важи забрана за употреба на одредени типови телефони заради можноста тие да експлодираат.

Тешко е да се држи чекор со правилата и регулативите, но некои патници наоѓаат креативни решенија за да ги заобиколат. Неодамна, една авионска компанија одлучила да ги забрани шишињата со вода дизајнирани според инспирација од Војна на ѕвездите. Зошто? Затоа што личеле на гранати. Сепак, еден патник одлучил да го отвори шишето и да му покаже на агентот што има во него пред тоа да помине низ скенерот. И така успеал да го пренесе.

4. Патничката која донирала 4 килограми облека

Една патничка која имала многу куфери, а не сакала да има дополнителни аеродромски трошоци решила да ја облече облеката која не ѝ ја собирало во куферите. Но, кога контролорите ја забележале, таа морала да се ослободи од облеката и да ја донира.

5. Приказната за патничката што сокрила бебе

За секоја процедура во животот има одредени улови кои мора да се исполнат. Па така, има улови и процедури при посвојувањето деца. Но, една Французинка се обидела детето кое сакала да го посвои да го пренесе на аеродромот, скриено во торба. Најстрашното е што таа успеала да ја помине аеродромската контрола, а детето било откриено за време на летот.

6. Патникот со рибарска приказна

Осум најлуди нешта кои авионските патници ги направиле за да ја измамат контролата

Има секакви приказни. Но, оваа е секако интригантна. Еден патник се обидел да пренесе 163 тропски риби и 22 без’рбетници – од Мајами до Маракаибо, Венецуела. Случајот бил откриен преку безбедносната проверка, а потоа се вклучиле и надлежните.

Друг патник си помислил дека е лесно да пренесе мала змија во надворешната торбичката за пари. И тој човек, за среќа, бил фатен. За потсетување: забрането е летање со егзотични животни!

7. Патничката која се обидела да ги опие сите други патници

Во авионите патуваат секакви патници, од стари лица до плачливи бебиња. Но, како ќе реагирате ако некој ви понуди пијачка пред летот? На една патничка не ѝ било дозволено да го внесе во авионот шишето вотка, па таа ги понудила патниците со бесплатна пијачка.

8. Жената што носела влажни пантолони

Честопати, кога се враќаме од одмор, ни се случува да ставиме влажна облека во торбите и таа да тежи повеќе од дозволеното. Тоа ѝ се случило и на една жена која одлучила да ги облече мокрите пантолони за да не плати дополнителна такса. И ѝ успеало!

Може да прочитате и за работите од коишто нема потреба да се плашите за време на авионски лет и оние што се навистина опасни.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Смислата на животот ја бара преку уметноста и креативноста. Пишувањето е нејзино секојдневие.

Поврзани содржини

Остави коментар