Оптички илузии кои сериозно ќе го предизвикаат вашиот ум

Нашите мозоци имаат развиено начини за да ни помогнат да го сфатиме комплексниот свет околу нас, но истовремено нè спречуваат и пореално да го согледаме она што е пред нас. Овие оптички илузии ќе ви го докажат тоа.

1. Двата дела од коцката имаат иста боја. Ако не верувате, покријте го делот меѓу нив со прстот и ќе се уверите.

Оптички илузии кои можат да ви го поматат умот

2. Гледајте сконцентрирано во носот на жената десетина секунди, а потоа трепкајте гледајќи кон светла површина. Би требало да го видите нејзиното лице во боја.

Оптички илузии кои можат да ви го поматат умот

3. Овие автомобили изгледаат како да имаат различна големина…

Оптички илузии кои можат да ви го поматат умот

…но не е така. Сите се исти.

Оптички илузии кои можат да ви го поматат умот

4. Овие точки изгледаат како да ја менуваат бојата штом се удрат една од друга. Погледнете повнимателно и ќе сфатите дека не е така.

Оптички илузии кои можат да ви го поматат умот

5. Овој парк во Париз изгледа како 3Д глобус, но…

Оптички илузии кои можат да ви го поматат умот

…тој има поинаква форма.

Оптички илузии кои можат да ви го поматат умот

6. Гледајте во оваа слика 30 секунди, а потоа насочете го погледот кон следната слика подолу.

Оптички илузии кои можат да ви го поматат умотОптички илузии кои можат да ви го поматат умот

Погорната слика ви ги заморува очите и затоа луѓето во следната слика изгледаат како да се движат.

7. Ејмс собата си игра со нашата перспектива. Таванот и ѕидовите се така изградени што ја креираат илузијата како на оваа слика.

Оптички илузии кои можат да ви го поматат умот

8. Синиот и жолтиот правоаголник се тркаат, или можеби не?

Оптички илузии кои можат да ви го поматат умот

9. Доближете ја главата кон оваа слика и таа одеднаш ќе блесне.

Оптички илузии кои можат да ви го поматат умот

10. Гледајте во точката во центарот и чекајте сликата да стане црно-бела. Во прв момент би требало да ја видите зградата во боја.

Оптички илузии кои можат да ви го поматат умот

11. Очите на малите диносауруси не ве следат како се движите. Вашиот мозок ги препознава нивните лица како и да се помрднете.

Оптички илузии кои можат да ви го поматат умот

12. На која страна се движи возот? Мозокот го упатува во правецот во кој вие сакате.

Оптички илузии кои можат да ви го поматат умот

13. Погледнете ја сликата лево, па потоа онаа во центарот, а потоа онаа од десно, па пак онаа во центарот? Дали девојката го промени правецот во кој се врти?

Оптички илузии кои можат да ви го поматат умот

14. Еден многу интересен 3Д цртеж…

Оптички илузии кои можат да ви го поматат умот

15. Погледнете ги овие три прекрасни дами…

17-Optichki-iluzii-koi-mozhat-da-vi-go-pomatat-umot-www.kafepauza.mk_

Дали ви се допаѓаат?

18-Optichki-iluzii-koi-mozhat-da-vi-go-pomatat-umot-www.kafepauza.mk_

16. Овие линии навистина се паралелни иако не изгледаат така. Погледнете поубаво.

Оптички илузии кои можат да ви го поматат умот

17. Ви се верува ли дека оваа жена се релаксира на вода која е длабока 82 метри?

Оптички илузии кои можат да ви го поматат умот

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Го интересираат општествените науки и сето она што ја истражува повеќедимензионалноста на светот и човековото однесување, но од тоа само правото му е професија. Вљубеник во филмот, фотографијата, читањето и сите спортови на овој свет. Пишувањето му е задоволство кое му овозможува да биде во контакт со нив секој ден.

Поврзани содржини

  1. nekoj Reply

    Iluzijata so vozot nema vrska , ako se zagledate ke vidite deka vozot go menuva dvizenjeto na sekoi 4-5 sekundi … fake e gifot … I za poslednata slika dlabocinata nema nikakva vrska … najdlabokata tocka na ezeroto e 82 metri i nema nikakva vrska so slikata …

  2. ејј Reply

    ТОА Е ТОЧНО НО И 13-ТА ИЛУЗИЈА НЕМА ВРСКА ЗАГЛЕДАЈТЕ СЕ ВО ПРЕСЕКОТ НА ДЕВОЈКАТА ВО ЦЕНТАРОТ И ДЕВОЈКАТА ДЕСНО ДЕСНАТА НЕКАКО СЕ МЕНУВА 🙂 :Р

Остави коментар