Обидете се да ја решите оваа детска загатка која дури и за генијалците претставува предизвик

Некои математички задачи не се толку едноставни колку што се чинат на прв поглед. Но, без сомнение загатките се одлични за развој на аналитичкото и логичкото размислување кај луѓето. Дајте му добра вежба на вашиот мозок со тоа што ќе се обидете да ја решите следнава детска загатка која може да ги збуни дури и најголемите интелектуалци…

Кое е решението на последната равенка?

Обидете се да ја решите оваа детска загатка која дури и за генијалците претставува предизвик

 • Решение

  Дали добивте 105? Или можеби 102?

  Одговорот е всушност 81. Веројатноста е дека не го погодивте поради две суптилни детали. Прво, поради бројот на жолтите цветови: Во третата равенка има 2, а во последната само 1.

  Но, втората ситница е малку покомплицирана: Бројот на ливчиња кои ги имаат виолетовите цветови. Не ги забележавте? Ништо страшно! Во втората равенка секој од цветовите има по 5 ливчиња, што е еднакво на 1. Во последната равенка, виолетовиот цвет има само 4 ливчиња (4 x 1). Па така, 20 x 4 + 1 = 81.

  Честитки ако успеавте да ја решите. Имате одлично око за детали!


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Писателот во нејзината глава вели: Дај ми англиска книжевност. Дај ми урбан апсурд и егзистенцијализам. Дај ми мистерии за човечката психа. Дај ми театар и џез како терапија.

Поврзани содржини

 1. ezy katka Reply

  1+20×5=101

Остави коментар