Ниските температури покрај топли извори им овозможуваат на Канаѓаните да прават луди замрзнати фризури

Топлите извори „Такини“ се природни извори на топла вода кои се наоѓаат во северозападна Канада. Нивната уникатна местоположба овозможува една бизарна и забавна годишна традиција која е позната како натпревар во најдобра замрзната фризура. Секој февруари, доаѓаат натпреварувачи кои си прават фризури така што ја мократ својата коса и потоа ја уредуваат додека таа замрзнува. Дури и за време на зимата, водата во изворите останува топла, изнесувајќи од 36 до 42 степени, додека оптималната надворешна температура за замрзнати фризури изнесува околу -30 степени. Победникот на овој натпревар си оди дома со 150 долари.

Ниските температури покрај топли извори им овозможи на Канаѓаните да прават луди замрзнати фризури

Победници на натпреварот

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар