Необични празници кои може да ги одбележите во октомври

Необични празници кои може да ги одбележите во октомври

Најпознатиот празник во октомври за поголемиот дел од земјината топка е Ноќта на вештерките, кој се одбележува на последниот ден од месецот. Тој станува толку популарен што се слави дури и во нашите региони. Но, во октомври се одбележуваат и други необични празници, како светскиот ден на музиката и на вегетаријанците, кој го прославивме завчера (1 октомври).

Необични празници кои може да ги одбележите во октомври

5 октомври – На овој ден, честитајте му/ѝ на својот учител/ка бидејќи ова е светскиот ден на наставниците.

10 октомври – Жените особено имаат причина за прослава на овој датум. Во САД, тој се одбележува како национален ден на чантите.

12 октомври – Ова е светскиот ден посветен на врескањето. За да се одбележи, луѓе ширум целиот свет се поканети да врескаат цели 30 секунди точно напладне според средното време на Гринич (односно во 14:00 часот според нашата временска зона).

15 октомври – Ова е американскиот ден посветен на соочување со стравовите. Звучи како ден за подготовка за Ноќта на вештерките, зарем не?

16 октомври – За светскиот ден на храната, згответе нешто вкусно и изедете го со најблиските.

26 октомври – Ова е датум кој во САД се одбележува како денот на мулето.

29 октомври – На овој ден во целиот свет се празнува денот на Интернетот. Во САД, пак, датумот се одбележува и како ден на мачките.

31 октомври – Ова е денот кога се слави Ноќта на вештерките, но американските магионичари го одбележуваат и како свој празник.

Дали знаевте дека нашиот мозок има „центар за празници“ кој објаснува зошто ги сакаме празниците?


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Спиела во пустина, летала со параглајдер и видела 71-метарска статуа од Буда исклесана во планина. Со дигитално новинарство се занимава од факултетските денови.

Поврзани содржини

Остави коментар