Некои од највознемирувачките приказни од ургентните центри

Докторите и медицинските сестри секојдневно се соочуваат со напнати и трагични ситуации. Од ужасни несреќи до пациенти со ментално нарушување, медицинските лица сведочеле на нешта што не можеме ни да си ги замислиме. Па, прочитајте некои од највознемирувачките приказни што имаат да ги споделат овие луѓе.

1. Извадено око

Некои од највознемирувачките приказни од ургентните центри

Еден корисник на Редит напишал дека татко му бил ученик во медицинско училиште и требало да внесе жена која била насилна и која дури почнала самата себеси да се напаѓа. Таа го извадила своето око кое се држело само за оптичкиот нерв додека се обидувале да ја смират.

2. Лош осип

Некои од највознемирувачките приказни од ургентните центри

Една медицинска сестра се грижела за млад човек кој се пожалил на симптоми од грип. Не планирал да доаѓа, но му се појавил чуден осип. За жал, човекот бил во последната фаза од бактериски менингитис и за кратко почнал да крвави од очите. Кога починал имал виолетово и подуено лице и бил непрепознатлив.

3. Распаѓање

Некои од највознемирувачките приказни од ургентните центри

Според еден корисник на Редит, со брза помош бил донесен маж од 226 килограми кој мирисал на скапано месо. Кога го пронашле во неговиот автомобил морале да го исечат за да го извадат. Кога го испитувале, откриле скапано и распаднато месо кое било јадено од ларви. Неговите рани биле толку големи што му се гледале коските од колковите.

4. Гледање назад

Некои од највознемирувачките приказни од ургентните центри

Една жена дошла во брза помош и се пожалила на болки во задникот. Лекарот ја замолил да се соблече за да ја прегледа. Кога се наведнал да погледне што ја предизвикува болката, забележал дека тоа бил огромен црв. Лекарот повратил, а друг изгубил свест.

5. Кука за риби

Некои од највознемирувачките приказни од ургентните центри

Еден лекар изјавил дека во болницата дошла девојка која се држела за окото. Излегло дека таа стоела зад некој човек што ловел риби, па неговата кука се закачила на нејзиното око. За среќа, куката била закачена само на очниот капак, па лекарот ја извадил без компликации.

6. Мачка

Некои од највознемирувачките приказни од ургентните центри

Во болницата била донесена жена од 220 килограми која изгубила свест на нејзиниот кревет. Морале да ја внесат со нејзината постелнина бидејќи не можеле да ја помрднат. За жал умрела од инфаркт во болницата и била испратена во мртовечницата. Кога ја чистеле, пронашле мртва мачка во нејзината постелнина.

Продолжува на следната страница


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар