Наставник ја носи истата облека за на табло 40 години

Дејл Ирби од Ричардсон, САД е учител по физичко кој е познат во основното училиште „Престонвуд“ по неговата 40-годишна традиција, да се фотографира секоја година за таблото, носејќи ја истата облека. Првата фотографија од Дејл облечен во неговата кошула од полиестер и џемпер со боја на кафе, е направена во далечната 1973 година и наредната година, без тој воопшто да забележи, ја одбрал повторно истата облека за фотографирање.

Ми беше толку срам кога ги добив фотографиите втората година и сфатив дека сум сосема исто облечен како и првата година.“ – вели Дејл

Но без разлика на тоа, неговата сопруга го предизвикала да го стори истото наредната година и после таа, па така таа облека станала негова традиција во последните 40 години.

1973 – 2012

Наставик ја носи истата облека за на табло 40 години

1973/1974Наставик ја носи истата облека за на табло 40 години

1975/1976Наставик ја носи истата облека за на табло 40 години

1977/1978Наставик ја носи истата облека за на табло 40 години

1979/1980Наставик ја носи истата облека за на табло 40 години

1981/1982Наставик ја носи истата облека за на табло 40 години

1983/1984Наставик ја носи истата облека за на табло 40 години

1985/1986Наставик ја носи истата облека за на табло 40 години

1987/1988Наставик ја носи истата облека за на табло 40 години

1989/1990Наставик ја носи истата облека за на табло 40 години

1991/1992Наставик ја носи истата облека за на табло 40 години

1993/1994Наставик ја носи истата облека за на табло 40 години

1995/1996Наставик ја носи истата облека за на табло 40 години

1997/1998Наставик ја носи истата облека за на табло 40 години

1999/2000Наставик ја носи истата облека за на табло 40 години

2001/2002Наставик ја носи истата облека за на табло 40 години

2003/2004Наставик ја носи истата облека за на табло 40 години

2005/2006Наставик ја носи истата облека за на табло 40 години

2007/2008Наставик ја носи истата облека за на табло 40 години

2009/2010Наставик ја носи истата облека за на табло 40 години

2011/2012Наставик ја носи истата облека за на табло 40 години

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Љубопитна новинарка и маркетерка со истражувачки дух, која е во вечна потрага по доза креативност. Животно мото ѝ е дека без утринско кафе, испеана песна и барем малку возбуда, не треба да ѝ помине ниту еден ден. Неостварен сон - да го прошета светот.

Поврзани содржини

 1. Ana Reply

  Ovoj predava matematika 100%

  • Ирена Reply

   Текстот служи за читање, прочитај малку.

 2. =] Reply

  хааа интересно 😀

 3. Angela Reply

  Срце, на крај веќе му е скинат џемперот, ама пак си го носи!

Остави коментар