Напуштениот комунистички споменик во Бугарија

Споменикот „Бузлуџа“ се наоѓа на централна Стара Планина на надморска височина од 1.441 метар. Како и многу други споменици од комунизмот кои останале подзаборавени од времето, така и оваа масовна „летачка чинија“ е оставена на милост и немилост на временските услови и на хулиганите. Споменикот е направен и официјално отворен во 1981 година, во чест на славењето на јубилејот, 1300 години Бугарска држава. Сепак, 20 години подоцна, по падот на комунизмот, ова грандиозно место е тотално напуштено.Напуштениот комунистички споменик во БугаријаНо, можеби за споменикот има иднина. Во септември 2011 година, владата на Бугарија реши споменикот да ù го предаде на социјалистичката партија на Бугарија, без никаков надомест. Членовите на партијата се надеваат дека можат да му го вратат стариот сјај на споменикот и дека тој ќе може повторно да ги достигне најславните денови од неговото постоење.Напуштениот комунистички споменик во БугаријаНапуштениот комунистички споменик во БугаријаНапуштениот комунистички споменик во БугаријаНапуштениот комунистички споменик во БугаријаНапуштениот комунистички споменик во БугаријаНапуштениот комунистички споменик во БугаријаНапуштениот комунистички споменик во БугаријаНапуштениот комунистички споменик во БугаријаНапуштениот комунистички споменик во БугаријаНапуштениот комунистички споменик во БугаријаНапуштениот комунистички споменик во БугаријаНапуштениот комунистички споменик во Бугарија
———————————————————————————————————————————————————————

Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран новинар со широк спектар на интереси. Љубител на ТВ серии, фудбал и Цедевита. Статистичар по природа и страстен фан на Јувентус и Роџер Федерер.

Поврзани содржини

  1. Социалист Reply

    И во Македонија има вакви споменици. Но ние го “мразиме” човекот кој ги изградил и ја изградил Македонија.

  2. sreda Reply

    Срамота е ова што го прават младите…Значи толку убав споменик го претвориле во предмет на иживљавање :/

Остави коментар