Направи сама: Уникатна, шик и модерна чанта со помош на техниката декупаж

Направи сама: Уникатна, шик и модерна чанта со помош на техниката декупаж

Доколку сте креативни, имагинативни и со вашата гардероба и аксесоари сакате да се издвојувате од останатите, тогаш ви претставуваме идеја вашата стара чанта да ја украсите со декупаж мотиви. Вака дизајнираната чанта не само што ќе биде уникатна, туку и ќе го воодушеви секој што ќе ја види.

1-napravi-sama-unikatna-shik-i-moderna-chanta-so-dekupazh-tehnika-www.kafepauza.mk_

Потребен материјал:
  • Стара чанта
  • Памучна ткаенина со мотиви по желба
  • Леплива трака
  • Лепило за декупаж
  • Пластични садови
  • Четки
  • Ножици
  • Боја

Чекор 1: Со леплива трака залепете ги сите ќошеви и каиши на чантата, а потоа ставете ја бојата во пластичен сад.

2-napravi-sama-unikatna-shik-i-moderna-chanta-so-dekupazh-tehnika-www.kafepauza.mk_ 3-napravi-sama-unikatna-shik-i-moderna-chanta-so-dekupazh-tehnika-www.kafepauza.mk_

Чекор 2: Нанесете ја бојата на чантата со помош на четка. Почекајте првиот слој да се исуши, па нанесете уште еден, а најмногу два слоја.

4-napravi-sama-unikatna-shik-i-moderna-chanta-so-dekupazh-tehnika-www.kafepauza.mk_5-napravi-sama-unikatna-shik-i-moderna-chanta-so-dekupazh-tehnika-www.kafepauza.mk_

Чекор 3: Додека бојата се суши, внимателно исечете ги цветовите од ткаенината. Наредете ги по сопствена желба на обоениот дел од чантата.

6-napravi-sama-unikatna-shik-i-moderna-chanta-so-dekupazh-tehnika-www.kafepauza.mk_

Чекор 4: Залепете ги со лепило за декупаж, а потоа нанесете уште еден слој од лепилото преку залепените цветови. Откако ќе се исуши лепилото, отстранете ја лепливата трака што ја нанесовте на почетокот. Вашата уникатна, шик и модерна чанта е готова!

7-napravi-sama-unikatna-shik-i-moderna-chanta-so-dekupazh-tehnika-www.kafepauza.mk_ 8-napravi-sama-unikatna-shik-i-moderna-chanta-so-dekupazh-tehnika-www.kafepauza.mk_


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Комуникативна, весела, оптимистички настроена. Обожава книги, музика, филм и приказни кои инспирираат. Сака да пие кафе, па макар и сама. Верува во себе и во своите можности, бидејќи кој не се обидел - не успеал!

Поврзани содржини

Остави коментар