Направете сами: Уникатен букет од цвеќиња

Цвеќињата се најубавиот подарок што можете да го подарите или да го добиете, а одговараат и за секоја прилика. За да имате прекрасен и креативен букет, не мора да трошите голема сума пари, туку бидете креативни и направете го сами.

Направи сам: Уникатен и евтин букет од цвеќиња

Еве што ви е потребно:
  • Тиква
  • Цвеќе
  • Сунѓер за аранжирање цвеќиња
  • Конзерва или мала саксија
  • Нож
Постапката е следна:

1. Одберете тиква со големина по ваша желба и обележете место за конзервата. Внимавајте таа да биде доволно голема за во неа да застанат цвеќињата, но и да можете да ја ставите во тиквата.

Направи сам: Уникатен и евтин букет од цвеќиња

2. Потоа, со лажичка исчистете ја тиквата така што ќе можете да ја ставите конзервата внатре, а извадете ги и семките од средината.

Направи сам: Уникатен и евтин букет од цвеќиња

3. Исечете сунѓер наменет за аранжирање цвеќиња и исполнете ја внатрешноста на конзервата, па натопете го во малку вода. Ставете ја конзервата во тиквата.

Направи сам: Уникатен и евтин букет од цвеќиња

4. По ваша желба редете ги цвеќињата едно по едно во средината на сунѓерот. Најдобро е во средината да ставите цвеќиња со подолго стебло, а на краевите со пократко. Изберете цвеќе кое ви се допаѓа или пак кое моментално ви е достапно. Додајте неколку листови и стебленца за да постигнете поубав изглед.

Направи сам: Уникатен и евтин букет од цвеќиња

5. Сега кога вашиот букет е готов може да го подарите на вашите најмили или пак да го изложите во вашата соба и да уживате во вашето креативно дело.

Направи сам: Уникатен и евтин букет од цвеќиња

За авторот
Економист во изградба, а страстен обожавател на пишаниот збор уште откако знае за себе. Смета дека животот без домашно милениче не изгледа комплетен, а кафето со многу шеќер го смета за едно најубавите утрински задоволства.

Поврзани содржини

Остави коментар