Направете сами: Чоколаден балсам за уста

Доколку навистина сакате да уживате во производот за нега на вашите усни, осигурете се дека ги имате неопходните состојки за овој фантастичен чоколаден балсам кој е одличен за заштита во зимските денови.

Направете сами: Чоколаден балсам за уста

Потребни состојки:
  • 5 грама масло од какао
  • 2 грама кокосово масло
  • 1 коцка чоколадо за готвење

Маслото од какао ја омекнува сувата кожа, ја хидрира и ја зголемува нејзината еластичност. Кокосовото масло има пријатен и нежен мирис, ја прави кожата мазна и ја штити од сушење. Чоколадото е одличен додаток за уште подобар мирис и вкус.

Начин на подготовка:

Маслата растопете ги на пареа, па потоа додајте го чоколадото. Мешајте постојано додека не добиете густа смеса, а потоа пресипете ја мешавината во мало кутиче. Оставете го балсамот да се излади и потоа е подготвен за користење. Рокот на траење му е 2 месеци.

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

Остави коментар