Направете сами: бесконечен шал

Ова е навистина совршен зимски накит, за сите оние девојки кои сакаат да експериментираат со уникатни модни стилови. „Бесконечниот шал“ ќе ве загрева додека сте надвор, но и ќе ве украсува кога ќе го соблечете капутот. Многу едноставно можете сами да го изработите во неколку бои, па потоа можете да комбинирате и неколку шалчиња одеднаш, кои совршено ќе се вклопат во вашата зимска гардероба.

Направете сами: бесконечен шал

Следниов детален начин на изработка, ни го овозможува блогот pinkpistachio.com. Па ајде се фатиме за работа:

Направете сами: бесконечен шал

Употребете машка маица (боја по ваш избор), која нема странични рабови.

Направете сами: бесконечен шал

Пресечете со ножички од едната до другата подпазува.

Направете сами: бесконечен шал

Пресечете го долниот пораб на маицата (зачувајте го за подоцна).

Направете сами: бесконечен шал

Направете отсечоци дебели по 2.5 см, при што треба да ви излезат сѐ на сѐ од 15-17.

Направете сами: бесконечен шал

Продолжете да сечете од секој отсечок, до крајот на парчето ткаенина. (оставете околу 1.2 см неисечен дел на крајот).

Направете сами: бесконечен шал

Убаво растегнете ги сите „врвки“.

Направете сами: бесконечен шал

Употребете го сочуваното парче од поработ, за да ги поврзете сите делови кај неисечениот дел од 1.2 см, правејќи јамка.

Направете сами: бесконечен шал

Пресечете го вишокот со ножички.

Направете сами: бесконечен шал

Оставете го слободно да виси околу вашиот врат или превиткајте го во уште еден круг, за да добиете „ефект на раслојување“.

Та-даам! Имате нов моден додаток! 🙂


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Љубопитна новинарка и маркетерка со истражувачки дух, која е во вечна потрага по доза креативност. Животно мото ѝ е дека без утринско кафе, испеана песна и барем малку возбуда, не треба да ѝ помине ниту еден ден. Неостварен сон - да го прошета светот.

Поврзани содржини

Остави коментар