Најпосетените места за оваа година според чекирањата на Фејсбук

Составен дел од секое туристичко патување, покрај фотографирање на најпознатите локации, е и чекирањето на социјалните мрежи, особено на Фејсбук.

 Најпосетените места за оваа година според чекирањата на Фејсбук

Фејсбук направи листа според нивите статистики и ги прикажа најпосетените 25 места според чекирањата. Ќе останете изненадени од некои интересни податоци, како тој дека Ајфеловата кула не е најпосетувано место во Париз, туку дека прво место е Дизниленд или дека во Лондон најпосетено место е „O2“ арената.

Следува целокупната листа на локации, прикажани по неправилен редослед, а не според бројот на посети.

Австралија: Стадионот „Melbourne Cricket Ground“, Мелбурн

Франција: Дизниленд, Париз

 Најпосетените места за оваа година според чекирањата на Фејсбук

Индија: Златниот Храм, Амрицар

Аргентина: Пуерто Мадеро, Буенос Ајрес

Бразил: Паркот Ибирапуера, Сао Паоло

Германија: Квартот Репербан, Хамбург

Египет: Шарм ел Шејк

Хонгконг: Дизниленд

Исланд: Сината Лагуна, Рејкјавик

Турција: Плоштадот Таксим, Истанбул

 Најпосетените места за оваа година според чекирањата на Фејсбук

Италија: Плоштадот Свети Марко, Венеција

Јапонија: Дизниленд, Токио

Јужноафриканска Република: Крајбрежјето Викторија и Алфред, Кејптаун

Канада: Арената „Rogers“, Ванкувер

Мексико: Салата „Auditorio Nacional“, Мексико Сити

Нигерија: ИКЕА, Лагос

Полска: Temat Rzeka, Варшава

Шведска: Арената „Friends“, Солна

Јужна Кореја: Улицата Мендон, Сеул

Русија: Паркот Горки, Москва

Обединетото Кралство: Арената „O2“, Лондон

 Најпосетените места за оваа година според чекирањата на Фејсбук

Сингапур: Хотелот „Marina Bay Sands“

САД: Дизниленд, Калифорнија

Шпанија: Улицата Ла Рамбла, Барселона

Тајван: Цветната градина Таинан, Таинан

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Дипломиран новинар со широк спектар на интереси. Љубител на ТВ серии, фудбал и Цедевита. Статистичар по природа и страстен фан на Јувентус и Роџер Федерер.

Поврзани содржини

Остави коментар