Најоткаченото писмо за развод кое некогаш сте го прочитале

Сме прочитале многу трогателни писма од мали деца чии родители се разведуваат, од поранешниот сопруг до неговата поранешна жена која ќе остане негова вечна љубов, од луѓе на смртна постела кои делат важни животни совети со најблиските, а благодарение на интернетот, и со остатокот од светот.

Но, покрај тие емотивни зборови и длабоки чувства, во писмата понекогаш може да има и силна огорченост, особено кога двајца луѓе кои порано бескрајно се сакале, сега се соочуваат со тежок развод низ кој поминуваат како најголеми непријатели.

1-najotkachenoto-pismo-za-razvod-koe-nekogash-ste-go-prochitale-kafepauza.mk

Ова писмо е огорчено обраќање на еден маж кој отворено ѝ кажува на неговата жена дека бескрајно ја сака и би сакал да му се врати, патем спомнувајќи некои безобразно искрени работи, кои наводно се само во служба на доловување на неговата љубов. 🙂 Без одолговлекување, ова е писмото.

Драга Кони,

Знам дека адвокатот рече дека не треба да контактираме во овој период на „разладување на односите“, но не можев повеќе да чекам.

Денот кога си замина, се заколнав дека нема никогаш повеќе да ти прозборам, но тоа го кажа само ранливото дете во мене. Не сакав да бидам првиот што ќе воспостави контакт. Во моите фантазии, секогаш ти беше таа која што со ползење се враќаш кај мене. Веројатно тоа ѝ беше потребно на мојата гордост. Но, сега гледам дека мојата гордост ме чинеше многу. Изморен сум од преправање дека не ми недостигаш. Веќе не ми е гајле како ќе изгледам. Не ми е гајле кој ќе го направи првиот чекор сè додека еден од нас го направи. Можеби е време да оставиме нашите срца да зборуваат гласно колку што е силна нашата болка.

Ова е она што го кажува моето срце: „Нема никој како тебе Кони. Ги гледам твоите очи и твоите гради во секоја жена што ќе ја видам, но тие не се ти. Не се ни блиску.“

Пред две недели, запознав една девојка во Фламингос и ја донесов дома со себе. Не го кажувам ова за да те повредам, само да ти ја илустрирам длабочината на мојот очај. Таа беше млада, можеби имаше 19 години, со едно од оние совршени тела кои можеш да ги стекнеш само ако младоста и можеби детството си го поминал на лизгалки на мраз. Мислам, имаше совршено тело. Градите ѝ беа да не можеш да веруваш, а од задникот едноставно не би можел да се откажеш. Сон на секој маж, нели?

Како што седнав на каучот обземен од оваа авион девојка, си помислив, гледај колку сите работи ги направивме важни во нашите животи. Сè е толку површно. Што е всушност совршено тело? Дали тоа ја прави подобра во кревет? Па, во овој случај да, но ме сфаќаш што сакам да кажам. Дали тоа ја прави подобра личност? Дали има подобро срце од мојата просечно атрактивна Кони? Се сомневам. И никогаш порано немав размислувано за ова. Не знам, можеби почнувам да созревам по малку.

Подоцна, откако ѝ дадов околу една чаша јогурт за грло, се запрашав: „Зошто се чувствувам толку испразнето и празно?“ Не беше само нејзината беспрекорна техника во прашање, или нејзиниот блуднички, бесрамен глад, туку нешто друго. Некое зајадливо чувство на губење. Зошто се чувствував толку нецелосен? И тогаш ми текна. Не се чувствував исто бидејќи ти не беше таму да гледаш. Знаеш на што мислам? Ништо не е исто без тебе. По ѓаволите Кони. Полудувам без тебе. И сè што правам ме потсеќа на тебе.

Се сеќаваш на Керол, сингл мајката којашто ја сретнавме во фоајето на Холидеј ин лани? Е па, помина минатата недела со тавче лазањи. Рече дека претпоставувала дека не сум се хранел убаво без жена дома. Не можев да сфатам на што мисли до подоцна, но тоа не е вистинската приказна. Како и да е, испивме неколку чаши вино и следно, имаме секс во нашата стара спална. Испадна дека оваа блудница е тотално чудовиште во кревет. Ми даде сè, знаеш, како што прави вистинска жена кога не е преоптоварена со своите килограми или дали децата ќе чујат. И наеднаш, го забележува она навалено огледало од баба ти. Го стави на подот и го опчекоривме така за да можеме да се гледаме себеси. И беше тотално жешко, но исто така тоа ме правеше и тажен, бидејќи не можам да престанам да мислам „зошто Кони никогаш не го стави огледалото на подот?“ Го имавме ова старо огледало 14 години и никогаш не го искористивме како секс играчка.

Во саботата, сестра ти помина да ми ја донесе копијата од забраната за приближување. Мислам, Вики е само дете, но има многу убава глава на своите рамења и ми беше вистински пријател во ова тешко време. Ми даваше многу добри совети за тебе и за жените во глобала. Таа навива да се смириме. Кони, навистина е така.

И така пиеме шотови од желе во жешка када со меурчиња и зборуваме за нашите посреќни денови. Тука е оваа тинејџерка со истата ДНК како твојата, а јас сè на што можам да мислам е колку личи на тебе кога ти имаше 18. И тоа скоро ќе ме расплачеше. Тогаш испадна дека Вики баш сака анален секс, што ме натера да се сетам колку пати ти велев да пробаме и дека тоа веројатно придонесе за дополнителна горчина помеѓу нас. Но гледаш, дури и тогаш, додека влегувам во анусот на твојата помала сестра, сè што можам е да мислам на тебе.

Што велиш да ја избришеме сета таа тага и да почнеме од почеток? Мислам дека можеме. Ако и ти се чувствуваш така, тогаш те молам, те молам, те молам кажи ми.

Во спротивно, ќе може ли да ми кажеш каде е е*аното далечинско?

Те сака,
Ден


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

Остави коментар