Најмалиот „град“ во Италија: Место за одмор на прекрасен брег што го заобиколуваат туристите

Најмалиот „град“ во Италија: Место за одмор на прекрасен брег што го заобиколуваат туристите

Атрани е мал град на италијанскиот брег Амалфи и има сосема нетипичен изглед. Поради тоа, местото веќе треба да се најде на насловните страници и на списоците со најубавите плажи, но Атрани успешно се крие во сенка на познатите градови во областа, како што се Салерно, Амалфи и Неапол.

Малото рибарско село има помалку од илјада жители, а штом ќе го видите еднаш, никогаш нема да го заборавате. Над него се надвиснуваат две остри карпи, а над плажата има мост и куп шарени куќи со мала тврдина на самиот раб.

Во Атрани ќе најдете тесни улички, неколку плоштади со фонтани, стари барокни цркви од средниот век и тврдината „Торе дело Зиро“. Го нарекуваат најмалиот град во Италија, иако технички не припаѓа на категорија град. Но, барем звучи шармантно.

А, стрмните карпи кријат две пештери: едната се вика „Куќата на Масаниело“, по човек што наводно се криел од неаполската војска, а другата „Пештера на светците“, во која се наоѓаат стари фрески во византиски стил од 12-тиот век.

И покрај сè, тука нема многу туристи, дури ни во сезоната. Ова место е автентично, слатко, медитеранско и мирно, па ако планирате да го посетите, не кажувајте никому.

Најмалиот „град“ во Италија: Место за одмор на прекрасен брег што го заобиколуваат туристите

Најмалиот „град“ во Италија: Место за одмор на прекрасен брег што го заобиколуваат туристите

Најмалиот „град“ во Италија: Место за одмор на прекрасен брег што го заобиколуваат туристите

Најмалиот „град“ во Италија: Место за одмор на прекрасен брег што го заобиколуваат туристите

Најмалиот „град“ во Италија: Место за одмор на прекрасен брег што го заобиколуваат туристите

Најмалиот „град“ во Италија: Место за одмор на прекрасен брег што го заобиколуваат туристите

Најмалиот „град“ во Италија: Место за одмор на прекрасен брег што го заобиколуваат туристите

Најмалиот „град“ во Италија: Место за одмор на прекрасен брег што го заобиколуваат туристите

Погледнете ги најшармантните мали градови.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар