Најголемата зграда во светот

Пред кусо време во Кина се отвори најголемата зграда во светот. Центарот „New Century Global“ се наоѓа во градот Ченгду и е распослан на 1,7 милиони метри квадратни. Зградата е долга 500, широка 400 и висока 100 метри. Верувале или не, но таа била целосно изградена за само три години.Најголемата зграда во светотВо неа има два хотели, голем број канцеларии, кино, аква парк со вистинска плажа, музеј, изложбени сали, театар и нормално – многу продавници.Најголемата зграда во светотНајголемата зграда во светотЦентарот е изграден според последните достигнувања во полето на високата технологија. Во него има вградено вештачко сонце кое ја загрева и осветлува внатрешноста на зградата, а плажата во аква паркот е долга 400 метри и оние кои ја посетуваат можат да уживаат во вистински морски ветер.   Најголемата зграда во светот Најголемата зграда во светот Најголемата зграда во светот Најголемата зграда во светот Најголемата зграда во светот Најголемата зграда во светот Најголемата зграда во светот Најголемата зграда во светот


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Дипломиран новинар со широк спектар на интереси. Љубител на ТВ серии, фудбал и Цедевита. Статистичар по природа и страстен фан на Јувентус и Роџер Федерер.

Поврзани содржини

Остави коментар