Најбезбедните места во светот во случај на апокалипса

Удар од голем астероид, нов вирус, зомби апокалипса, војна… ова е само дел од големиот број сценарија за крајот на светот. Но дали сте размислиле некогаш каде би побегнале доколку дојде до ова?

(1) najbezbednite-mesta-vo-svetot-vo-sluchaj-na-apokalipsa

Крајот на светот е тема за која се направени голем број филмови и се испишани многу книги. Во случај да дојде до крај на светот, ви ги претставуваме најбезбедните места во светот:

Исланд е најизолираната земја во Европа и е оддалечена илјадници километри од какво било копно. Освен тоа, на Исланд постојат многу ресурси за преживување.

(2) najbezbednite-mesta-vo-svetot-vo-sluchaj-na-apokalipsa

Берн во Швајцарија има природна заштита од Алпите.

(8) najbezbednite-mesta-vo-svetot-vo-sluchaj-na-apokalipsa

Тристан да Куња е остров кој се наоѓа во јужниот дел на Атлантикот и претставува најоддалечениот населен остров, дури 2.000 километри до друго копно. Овој остров бил населен пред само 300 години.

(3) najbezbednite-mesta-vo-svetot-vo-sluchaj-na-apokalipsa

Островот Гуам се наоѓа на Пацификот и е воена база на САД, па затоа е сосема безбеден.

(4) najbezbednite-mesta-vo-svetot-vo-sluchaj-na-apokalipsa

Денвер има многу нафта, па во случај на крај на светот, луѓето кои живеат овде ќе имаат обезбедено гориво. Покрај тоа, ова е најлесниот град за одбрана во цела Америка.

(5) najbezbednite-mesta-vo-svetot-vo-sluchaj-na-apokalipsa

Антарктикот, без оглед на тоа колку е непријателски настроен поради суровата клима, во случај на крај во светот, е едно од најбезбедните места.

(6) najbezbednite-mesta-vo-svetot-vo-sluchaj-na-apokalipsa

Кејптаун, Африка, е исто така едно од најбезбедните места во светот.

(7) najbezbednite-mesta-vo-svetot-vo-sluchaj-na-apokalipsa


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент по Македонски јазик и книжевност. Кога не пишува - чита, и обратно. Сигмунд Фројд, нејзините миленичиња, цртани, Фреди Меркјури, стари предмети и Мото ГП.

Поврзани содржини

Остави коментар