Моќни вистински приказни кои докажуваат дека можеме да го направиме светот подобро место за живеење

Постојат луѓе кои се појавуваат во многу неочекувани, но добри моменти. Понекогаш овие луѓе се подготвени да жртвуваат сè што имаат. Обично овие приказни не се познати, но ќе ве натераат повторно да верувате во човештвото. Ќе ве натераат да верувате дека постојат луѓе кои прават добри работи без да очекуваат нешто за возврат. Во продолжение погледнете неколку приказни кои се полни со добрина.

1. 7-годишното девојче што собрало 600.000 евра за лекување на пријателката

Моќни вистински приказни кои докажуваат дека можеме да го направиме светот подобро место за живеење

7-годишната Дана и нејзината мајка се од американскиот град Болдер. Тие организирале донации за да ѝ помогнат на пријателката на Дана која страдала од многу ретка болест – Батенова болест. Третманот чини околу 600.000 евра. За да соберат пари што е можно побрзо, Дана и мајка ѝ почнале да прават колачиња и да ги продаваат на соседите. Кога повеќе луѓе разбрале за проектот Колачиња за Мила, луѓето од целата држава почнале да порачуваат колачиња. Оваа мала хероина успеала да собере над 600.000 евра, па нејзината пријателка Мила ќе може да го добие потребниот третман.

2. Жената која се избори против суеверието

Моќни вистински приказни кои докажуваат дека можеме да го направиме светот подобро место за живеење

Во 2016-та година, Ања Рингерн Ловен пронашла едно момче, Хоуп, во Нигерија. Тоа шетало по улиците гладно и полно со паразити. Излегло дека во Нигерија постои суеверие дека некои деца се вештери/вештерки. Ако детето е обвинето за ова, тоа е исфрлено надвор и никој не се грижи за него. Па, Ања му помогнала на малото момче и започнала мисија за спасување на други вакви деца. Како што се гледа на фотографијата, промената на Хоуп е неверојатна и денес тој е во одлично здравје.

3. 6-годишно момче подарило 170 пара чевли на бездомниците

Моќни вистински приказни кои докажуваат дека можеме да го направиме светот подобро место за живеење

Еден дождлив ден, 6-годишниот Рајдер видел бездомник кој немал чадор, ниту пак чевли. Ова го запрепастило, па момчето и неговите родители почнале да собираат донации за да купат чевли. На Рајдер му биле потребни 5 месеци за да собере околу 6.000 евра. Купил речиси 170 пара чевли, чорапи, ракавици и палта.

4. Жената која била казнета за собирање шишиња

Моќни вистински приказни кои докажуваат дека можеме да го направиме светот подобро место за живеење

Ана Либ, жена во пензија, собирала пластични шишиња од железничката станица во Минхен за да заработи нешто. Но откако се смениле управителите на станицата, ѝ забраниле да го прави ова. По забраната, Ана зела едно пластично шише и чуварите ја изнеле од станицата. Покрај тоа, таа морала да плати казна од 2.000 евра. Откако приказната стигнала до медиумите, многу луѓе биле гневни за оваа неправда. Еден човек решил да отвори страница за донации за да ѝ помогнат на Ана да ја плати казната. За само неколку дена се собрале 7.000 евра, пари кои ѝ биле дадени на Ана.

5. Едноставните нешта го прават светот подобро место

Моќни вистински приказни кои докажуваат дека можеме да го направиме светот подобро место за живеење

Овој човек не можел да се качи на ескалатор. Неколку минути подоцна, се појавило едно момче и му понудило помош. Во меѓувреме старецот му кажал на момчето дека еднаш се заглавил на ескалаторот и оттогаш му било страв. Да не се појавело момчето, старецот никогаш немало да го надмине својот страв.

Продолжува на следната страница


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар