Моќна порака од познат актер која го освои светот: Зошто луѓето стануваат зомби и машини?

Моќна порака од познат актер која го освои светот: Зошто луѓето стануваат зомби и машини?

Кога ќе излезете на улица, фрлете поглед околу вас и веднаш ќе забележите – секој иде по својот пат, никој со никого не разговара, сите механички се движат низ улиците, со слушалки во ушите, во свој свет и своја музика. Никој никому не се смее, никој не застанува ни на момент да ѝ се воодушевува на дивата природа. Секој се грижи за своите грижи и брза да исполни што повеќе задачи, како машини.

Моќна порака од познат актер која го освои светот: Зошто луѓето стануваат зомби и машини?

Токму ова го забележал славниот актер Кијану Ривс. Тоа толку го погодило што посакал на сите да им се обрати преку социјалните мрежи, со надеж дека ќе допре до свеста на луѓето:

Ги гледате овие луѓе зад мене? Тие брзаат кон работа и не обрнуваат внимание на ништо друго. Понекогаш толку сме посветени на секојдневието, што забораваме да одвоиме време и да уживаме во убавината на животот. Како да сме зомби.

Погледнете наоколу и извадете ги слушалките од уши. Кажете му некому „Здраво“, прегрнете го тој што изгледа како да пати. Помогнете некому. Морате да живеете како секој ден да ви е последен.

Тоа што луѓето не го знаат за мене е што претходните неколку години бев во депресија. Со никој не разговарав за тоа. Морав сам да најдам начин да излезам од депресијата. Личноста која ме спречуваше да бидам среќен бев ЈАС.

Секој ден е посебен и така треба да се доживува. Утре не е гаранција, живејте денес!


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар