Малите сирени кои „живеат“ на бреговите

Малите сирени кои „живеат“ на бреговите

Во 1909 година Данците во Копенхаген подигнале статуа на Малата сирена во чест на нивниот најславен писател Ханс Кристијан Андерсен, паметејќи го по еден од неговите најпознати ликови. Без разлика дали други градови во светот имале толку добра причина за поставување баш ваква статуа на нивните брегови, сепак се чини дека кога некој сака да го украси својот брег, преубавата форма на митското суштество е омилена во целиот свет.

Малите сирени кои „живеат“ на бреговите

Копенхаген

Малите сирени кои „живеат“ на бреговите

Балтинор Истер Рос, Шкотска

Малите сирени кои „живеат“ на бреговите

Естуарот Дарт, Англија

Малите сирени кои „живеат“ на бреговите

Мазатлан, Мексико

Малите сирени кои „живеат“ на бреговите

Нордвајк-Бинен, Холандија

Малите сирени кои „живеат“ на бреговите

Варшава

Малите сирени кои „живеат“ на бреговите

Пном Пен, Камбоџа

Малите сирени кои „живеат“ на бреговите

Мадрид

Малите сирени кои „живеат“ на бреговите

Сирос, Грција

Малите сирени кои „живеат“ на бреговите

Дробак, Норвешка

Малите сирени кои „живеат“ на бреговите

Малекон, Мексико

Малите сирени кои „живеат“ на бреговите

Ривер Екс, Англија

Малите сирени кои „живеат“ на бреговите

Таеџонгдае, Кореја

Малите сирени кои „живеат“ на бреговите

Гоа, Индија

Малите сирени кои „живеат“ на бреговите

Пуерто Валјарта, Мексико

Малите сирени кои „живеат“ на бреговите

Окинава, Јапонија

Малите сирени кои „живеат“ на бреговите

Вилнус, Литванија

Малите сирени кои „живеат“ на бреговите

Лондон

Малите сирени кои „живеат“ на бреговите

Сонгкла, Тајланд

Малите сирени кои „живеат“ на бреговите

Женевско Езеро, Швајцарија

Малите сирени кои „живеат“ на бреговите

Фетије, Турција

Малите сирени кои „живеат“ на бреговите

Кајмански ОстровиБидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Го интересираат општествените науки и сето она што ја истражува повеќедимензионалноста на светот и човековото однесување, но од тоа само правото му е професија. Вљубеник во филмот, фотографијата, читањето и сите спортови на овој свет. Пишувањето му е задоволство кое му овозможува да биде во контакт со нив секој ден.

Поврзани содржини

  1. kiki Reply

    mnogu se ubavi a posebno vo kopenhagen

Остави коментар