Мајка и син си го промениле полот и станале татко и ќерка

Кори Мејсон знаела дека сака да биде девојче кога имала 11 години, но се плашела од реакцијата на родителите. Таа немала поим дека и мајка ѝ Ерика имала проблеми со прифаќањето на нејзиниот полов идентитет. 4 години подоцна тие станале татко и ќерка и заедно го поминале нивното необично патување.

Мајка и син си го промениле полот и станале татко и ќеркаМајка и син си го промениле полот и станале татко и ќерка

Ерика, денес Ерик, собрал храброст да се соочи со неговата животна желба да премине од женско во машко, откако видел како Кори станала прекрасна млада жена каква што отсекогаш посакувала да биде. Ерик целиот негов живот се чувствувал непријатно како жена и изјавил дека ја мразел својата бременост. Но, исто како што Кори се плашела од реакцијата на семејството, така и Ерик се плашел од мислењето на сопругот и децата.

Првото чувство беше ослободувачко, но второто беше вистински ужас. Се плашев од тоа како ќе изгледа мојата иднина и остатокот од мојот живот“, изјавил Ерик во едно интервју.

Мајка и син си го промениле полот и станале татко и ќеркаМајка и син си го промениле полот и станале татко и ќерка

По една година тешки разговори, терапија со тестостерон и двојна мастектомија, Ерик се чувствува најдобро досега. Освен тоа, тој бил топло прифатен од страна на неговото сакано семејство.

Имам 5 прекрасни деца, неверојатен сопруг и неверојатен живот“, признал Ерик.

Мајка и син си го промениле полот и станале татко и ќеркаМајка и син си го промениле полот и станале татко и ќерка

Продолжува на следната страница


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Писателот во нејзината глава вели: Дај ми англиска книжевност. Дај ми урбан апсурд и егзистенцијализам. Дај ми мистерии за човечката психа. Дај ми театар и џез како терапија.

Поврзани содржини

Остави коментар