Луѓето со оваа боја на очи се едни од најинтелигентните

Многу истражувања покажале дека луѓето со сини очи се поинтелигентни од оние со кафени. Односно, луѓето со сини учат поефикасно, со тоа постигнувајќи подобри академски резултати.

Луѓето со оваа боја на очи се едни од најинтелигентните

Меѓутоа, луѓето со кафени очи имаат предности во некои други области. Научниците од Универзитетот Луисвил ја проучувале поврзаноста помеѓу бојата на очите и способностите. Во истражувањето, тие откриле дека на луѓето и животните со светли очи им е потребно повеќе време, односно не можат брзо да реагираат, па делуваат според сопствено темпо. Луѓето и животните со кафени очи ги одликуваат брзина, сензибилитет и способност за реагирање.

Едно друго истражување од областа на спортот, покажало дека бејзбол играчите со сини очи подобро ја фаќаат топката за разлика од оние со кафени. Интересно е што важи спротивното за оние кои ја фаќаат топката. Истражувањето било спроведено и врз кошаркарите – играчите со сини очи давале повеќе кошеви надвор од рекетот, додека оние со кафени очи биле подобри во рекетот.

Сепак, сите научници се сложни во тоа дека се потребни дополнителни истражувања пред да се донесе конечен заклучок на оваа тема.

Погледнете и кои се чудните знаци кои укажуваат на висока интелигенција.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар