Луѓе што преживеале удар од молња покажуваат што тоа ѝ прави на вашата кожа

Веројатноста да ве удри молња во секоја година е 1 во 300.000.

Луѓе што преживеале удар од молња покажуваат што тоа ѝ прави на вашата кожа

Иако 90% од луѓето кои се жртви на молња преживуваат, електричното празнење ги остава со лузни кои изгледаат како тетоважи.

Луѓе што преживеале удар од молња покажуваат што тоа ѝ прави на вашата кожа

Овој „дезен“ е познат како фигурата Лихтенберг.

Луѓе што преживеале удар од молња покажуваат што тоа ѝ прави на вашата кожа

Молњата може да го загрее воздухот околу неа и до 27.760 степени Целзиусови.

Луѓе што преживеале удар од молња покажуваат што тоа ѝ прави на вашата кожа

Ова е температура 5 пати повисока од онаа на сонцето.

Луѓе што преживеале удар од молња покажуваат што тоа ѝ прави на вашата кожа

Ударот од облакот до земјата може да има струја со јачина и до 1 милијарда волти.

Луѓе што преживеале удар од молња покажуваат што тоа ѝ прави на вашата кожа

Продолжува на следната страница

САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       


За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар