Луди факти и занимливости

1. Најмладите родители во светот имале 8 и 9 години и живееле во Кина.

2. Најмладиот свештеник имал 11 години.

3. Антарктикот е единствениот континент на кој нема рептили и змии.

4. Орелот може да убие млад елен и да одлета заедно со него.

5. Пропорционално, во однос на тежината, мажите се појаки од коњите.

Луди факти и занимливости

6. Во Исланд се пие најмногу Кока-кола во светот.

7. Првите автомобили „Ford“ имале мотори изработени од „Dodge“

8. Крт може да ископа тунел долг 90 метри во само една ноќ.

9. Кикириките се една од состојките кои ги има во динамитот.

10. Колибрите тежат колку едно пени.

Луди факти и занимливости

11. Со секое лижнување маркица за писмо, внесувате 1/10 калорија.

12. Во просек, секој човек има околу 1.460 соништа годишно.

13. Повеќе од 1.000 птици годишно умираат поради судир во прозорец.

14. Во Исланд е противзаконски да имате куче како миленик.

15. Томас Едисон, пронаоѓачот на сијалицата, се плашел од темнина.

Луди факти и занимливости

16. Делфините спијат со отворени очи.

17. Најстарата гума за џвакање е стара 9.000 години.

18. Ребрата на човекот се движат околу 5 милиони пати годишно, како резултат на дишењето.

19. Во Белата куќа има точно 13.092 ножеви, виљушки и лажици.

20. На Земјата паѓаат вкупно 6.000 громови во една минута.

Луди факти и занимливости

21. Бувовите се единствените птици кои можат да ја препознаат сината боја.

22. Во Бангладеж, децата кои наполниле 15 години можат да завршат во затвор поради препишување на тест.

23. Пингвините се единствените птици кои можат да пливаат, а не можат да летаат.

24. Лилјаците секогаш вртат лево, кога излегуваат од пештера.

25. Во САД има повеќе од 52,6 милиони кучиња.


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Дипломиран новинар со широк спектар на интереси. Љубител на ТВ серии, фудбал и Цедевита. Статистичар по природа и страстен фан на Јувентус и Роџер Федерер.

Поврзани содржини

Остави коментар