Какво влијание имаат домашните влечки на вашето здравје? Одговорот ќе ве изненади!

Симптомите на артритис, како што се болки и отоци на зглобовите на рацете и нозете, може да се влошат и засилат поради носењето домашни влечки. Така барем тврдат докторите кои спроведуваат истражувања за разните производи за стапала.

Какво влијание имаат домашните влечки на вашето здравје? Одговорот ќе ве изненади!

Тие предупредуваат дека носењето влечки, со текот на времето, може да го влоши начинот на кој одиме, бидејќи наместо да одиме, ние се лизгаме, не ги креваме премногу нозете од подот и само ги „влечеме“ наоколу.

Експертите сметаат дека тоа е една од причините зошто и здравите луѓе понекогаш можат да почувствуваат болка во зглобовите, кои се всушност преоптоварени поради тоа што ги „носат“ влечките, а стапалата се во неприродна положба.

Болката во стапалата предизвикана од неудобните обувки е честа појава и кај младите луѓе, бидејќи тие редовно бираат обувки кои не им да ја даваат потребната потпора на стапалата. Кај жените, болката се јавува почесто доколку носат високи потпетици, а ситуацијата се влошува кога стапалата ќе се „оладат“, па можеби и самите сте ја почувствувале болката од воспалените стапала кога сте станале наутро.

Докторите препорачуваат да носите топли дебели чорапи наместо влечки во текот на зимата, бидејќи така стапалата ќе ја одржат потребната топлина и без влечки.

Доколку сепак не сакате да одите боси, набавете си топлинки, бидејќи тие ќе му дадат потпора на целото стапало. Така стапалата ќе останат во природната положба и нема да ги преоптоварите зглобовите.

Ако се соочувате со сличен проблем, прочитајте како да ја намалите болката во стапалата.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Писателот во нејзината глава вели: Дај ми англиска книжевност. Дај ми урбан апсурд и егзистенцијализам. Дај ми мистерии за човечката психа. Дај ми театар и џез како терапија.

Поврзани содржини

Остави коментар