Какво е значењето на имињата на Дизниевите принцези?

Благодарение на Џек, млад 21-годишен блогер од Австралија кој е голем фан на цртаните на Дизни имаме можност да дознаеме што значат имињата на принцезите од овие филмови.

Пепелашка на француски значи „мал пепел“

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Го интересираат општествените науки и сето она што ја истражува повеќедимензионалноста на светот и човековото однесување, но од тоа само правото му е професија. Вљубеник во филмот, фотографијата, читањето и сите спортови на овој свет. Пишувањето му е задоволство кое му овозможува да биде во контакт со нив секој ден.

Поврзани содржини

  1. aaa Reply

    bela na italjanski znaci ubava a ne na francuski

    • Кафе пауза Reply

      Belle, како што оригинално се пишува името, на француски значи убава.

Остави коментар